Jest jesień roku 1989. Christine jest wielką zwolenniczką komunizmu. Podczas obchodów 40-lecia NRD, dochodzi do wielkich manifestacji. Christin widzi na nich swojego syna, krzyczącego " wolność prasy!', za co jest pałowany przez milicję. Na skutek wstrząsu tym spowodowanego, Christine traci przytomność i zapada na kilkumiesięczną śpiączkę. Kiedy się z niej wybudza NRD już nie ma. Lekarze ostrzegają jej syna, że kolejny wstrząs może skończyć się tragicznie. Alex postanawia nie informować matki o radykalnych zmianach jakie zaszły. W tym celu stwarza świat, który jeszcze kilka miesięcy temu był rzeczywistością.

Akcja rozgrywa się u schyłku komunizmu w Rumunii, bodaj jedynym kraju dawnego bloku, gdzie aborcja była nielegalna. Kobieta, która próbowała złamać przepisy, narażała się nie tylko na wyrok, ale przede wszystkim na serię trudnych do zniesienia upokorzeń. Taki los spotyka bohaterki filmu Mungiu, dwie przyjaciółki, studentki politechniki mieszkające w jednym pokoju w bukareszteńskim akademiku - Otilię i Gabitę. Gabita jest w ciąży, chce ją usunąć, ale sytuacja przytłacza ją i niemal paraliżuje.

Kolejny dokument Michaela Moore'a opowie tym razem o kontrowersyjnym systemie opieki zdrowotnej w USA i wpływie medycznego establishmentu na sytuację panującą w amerykańskiej służbie zdrowia. Zdaniem Moore'a pacjenci nie mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często decydują się nie ponosić kosztów leczenia. Chce przekonać się ile żyć ludzkich może uratować dzięki temu filmowi.

Film opowiada o masakrze nankińskiej. W 1937 wojska japońskie wkroczyły do stolicy Chin. Rozegrał się tam straszliwy dramat. Setki ludzi było zabijanych, gwałconych, rozstrzeliwanych. John Rabe niemiecki dyplomata tworzy na terenie niemieckiej ambasady strefę bezpieczeństwa, gdzie daje schronienie wielu mieszkańcom Nankinu. Dostaje wkrótce rozkaz odlotu do Niemiec, schronieni ludzie nie są już bezpieczni...

Adaptacja najsłynniejszej powieści czeskiego pisarza Franza Kafki zrealizowana przez Orsona Wellesa, twórcę słynnego filmu "Obywatel Kane". Józef K. To zwykły urzędnik, który zostaje uwikłany w dość nietypową sytuację. Pewnego dnia znajduje policję w swym mieszkaniu, która informuje go, że został wytoczony przeciwko niemu proces. Nikt jednak nie potrafi mu wyjaśnić dlaczego. Mimo usilnych starań, by udowodnić swą niewinność, nie udaje się Józefowi K. uciec od egzekucji.

Film oparty na autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Jego ofiary były młode, przeważnie poniżej siedemnastego roku życia. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromne zaangażowanie w sprawę detektywa Burakova (Stephen Rea) i jego niemalże obsesyjne dążenie do osiągnięcia celu zaczęło przynosić rezultaty.

Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami opisanymi w artykule magazynu "Esquire" zatytułowanym "What I did on my summer vacation" autorstwa Scotta Andersona dotyczącym pogoni za Ratko Mladiciem. Młody dziennikarz Benjamin (Jesse Eisenberg), operator filmowy Duck (Terrence Howard) oraz Simon (Richard Gere) wyruszają w rejon granicy Bośni i Czarnogóry, aby tam nakręcić reportaż o wrogu publicznym nr 1. To co miało okazać się reportażem oraz wspaniałą przygodą szybko zmienia się w niebezpieczną grę, w której stawką jest życie trójki dziennikarzy. Omyłkowo wzięci zostają za agentów CIA, a cel, o którym kręcili dokument podąża ich śladem.

Bukareszt, 1938 rok. Nad miastem szaleje burza. W pewnego starszego człowieka uderza piorun. To profesor Dominik Matei. Udaje mu się przeżyć. Co więcej, mężczyzna odzyskuje młodość, a jego zdolności intelektualne osiągają poziom niedostępny dla przeciętnego człowieka. Jak to możliwe? Na to pytanie nauka nie zna odpowiedzi. Matei zaś pragnie tylko jednego – chce posiąść wiedzę absolutną. Osobą Profesora zaczynają się tymczasem interesować naziści. Widzą w nim obiekt przydatny w prowadzonych przez Trzecią Rzeszę eksperymentach medycznych.

Lekarze ze szpitala dla weteranów wojennych codziennie muszą dokonywać trudnych wyborów. Z jednej strony potrzebujący pacjenci, z drugiej brak pieniędzy i limity na usługi medyczne. Każdy dzień, to ciągłe zmaganie się z niedostatkiem leków, środków opatrunkowych czy łóżek dla chorych. Pewnego dnia jeden z lekarzy odkrywa magazyn pełen medykamentów. Niestety, przełożeni twierdzą, że są to zapasy, których nie wolno tknąć. Lekarz postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce.

Początek lat 90. XX wieku. Brute - pół Anglik, pół Polak, ciemny typ i recydywista, zostaje zesłany w ramach resocjalizacji do pracy w szpitalu dla sierot w Rumunii. Bliski kontakt z ciężko skrzywdzonymi przez los dziećmi staje się dla niego początkiem wewnętrznej odnowy. Wkrótce odkrywa, że wybrane dzieci są sprzedawane na Zachód. Uzyskane w ten sposób pieniądze rzekomo mają zapewnić godziwą egzystencję pozostałym pensjonariuszom szpitala. W rzeczywistości jednak służą znacznie mniej szlachetnym celom.

"Wizje Europy" to gigantyczny projekt stworzony przez Zentropę - firmę produkcyjną założoną m.in. przez duńskiego reżysera Larsa von Triera. Pomysł był prosty: 25 uznanych reżyserów z 25 różnych krajów - członków nowej Unii Europejskiej przedstawia swoją wizję Nowej Europy. Obowiązywała całkowita dowolność artystyczna, filmy mogły dotyczyć zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości. Jedynym ograniczeniem był czas etiud - każdy twórca miał do wykorzystania maksymalnie 5 minut. Polskę reprezentuje Małgorzata Szumowska i jej "Skrzyżowanie" ze zdjęciami Michała Englerta.