Slovita knjižna uspešnica Raya Bradburyja v režiji Françoisa Truffauta opisuje ameriško družbo prihodnosti, ki se vdaja hedonizmu in v kateri sta samostojno mišljenje ter kritična presoja nezaželena. Tiranski režim obvladuje javno mnenje tako, da prepove branje in posedovanje knjig; kogar ujamejo pri branju, je v najboljšem primeru zaprt v umobolnico. Skupina požigalskih gasilcev je zadolžena za uničenje vsakršne literature: 451 °F (232 °C) je temperatura, ob kateri se papir spontano vžge. Pripoved se vrti okrog gasilca Guya Montaga, ki začne kljub prepovedim zbirati in brati knjige, to pa v njem vzbudi dvome o smiselnosti take družbene ureditve. Kmalu spozna nekatere somišljenike in se celo zaljubi v članico odporniškega gibanja pristašev knjig, vendar ob tem pade v nemilost na delovnem mestu in pri oblasteh, ki izkoriščajo položaj za udobno vladanje z represijo.
Venera je redkobesedna najstnica, ki odrašča v majhni vasi, v hiši, kjer se gnetejo tri generacije. Ko se kljub budnim, vsiljivim očesom družine, sorodnikov in celo sosedov spoprijatelji z uporniško Dorino, se ji odpre nov, osvobajajoč svet. Dekleti, ki bi radi živeli sodobno, začneta na skrivaj odkrivati spolnost, alkohol in čare mladostniškega življenja.
Pismo deklice s Kosova, posvečeno njenemu pogrešanemu očetu, prebrano v Združenih narodih, v katerem javno obravnava življenje Srbov. Milica z mamo Vukico in starim očetom Milutinom živi v kosovskih gorah na posestvu, obdanem z gostim gozdom. Vsako noč se družina umakne v barako, prestrašena zaradi groze, ki prihaja iz gozda. Je ta groza obkoljene hiše odmev nedavno končane vojne ali le plod njihove domišljije, kot trdijo predstavniki KFOR-ja? Prav nobenih materialnih dokazov ni, da se dogaja kaj slabega, toda z vsako naslednjo nočjo je njihov strah vse večji...