Příběh Černobylu vyprávěný prostřednictvím nově objevených dramatických záběrů natočených v jaderné elektrárně během katastrofy a hluboce osobních rozhovorů s těmi, kteří tam byli, v režii držitele ceny Emmy a rusky mluvícího Jamese Jonese.
31. května 2003 – je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna Českého snu: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou...
Na základě dosud nezveřejněných fotek tvrdí novinář Senan Molony, že za největší tragédii v námořních dějinách by mohl být zodpovědný požár.
7. březen 1977 - od druhé odpoledne se nad obvykle klidným tenerifským letištěm převalovala hustá mlha. Na ranveji se v té době nacházeli dva plné jumbojety - KLM 747 a Pam Am 747 - oba připraveno na odlet. Americký kapitán v mlze neviděl odbočku z dráhy, a tak podle pokynu z věže měl odbočit na nejbližší. A přesně v té vteřině se pohnul na odlet i nizozemský Boeing. Oba stroje, plné leteckého palivu, do sebe narazili, nizozemské letadlo dopadlo na ranvej a okamžitě vybuchlo, americké se rozlomilo na dvě části a také začalo hořet. Následky byly katastrofální - v nizozemském zahynulo všech 248 cestujících a členů posádky, v americkém se z 369 lidí na palubě zachránilo 61. Vyšetřování trvalo dlouho a nakonec dospěla komise k závěru, že došlo k lidskému selhání - vinen byl holandský kapitán van Zanten, který pravděpodobně špatně porozuměl pokynům z věže ...
Vyšetřování nehody závodního automobilu v Le Mans v roce 1955, kdy Mercedes 300 SLR vletěl mezi diváky, zabil 83 lidí a dalších 120 zranil. 11. června 1955 svět závodních playboyů a jejich exotických vozů zachvátila ničivá exploze. V úvodní části závodu udělal budoucí mistr světa Mike Hawthorn v cílové rovince chybu a odstartoval masakr. Mercedes 300 SLR francouzského jezdce Pierrea Levegha vletěl mezi diváky, zabil 83 lidí a dalších 120 zranil. Tragédie se rychle stala živnou půdou pro konspirační teorie, obviňování a skandál. Ze všech hrůz však jeden muž vyšel s vynikajícím kreditem. John Fitch, přední americký jezdec stáje Mercedes, měl vystřídat Levegha za volantem osudného vozu. Jeho inovace, jejichž vznik podnítila právě tato nehoda, dodnes zachraňují tisíce jezdců a diváků. Dokument s využitím rozsáhlých archivních materiálů a nových záznamů zkoumá vteřinu za vteřinou sled událostí, aby odhalil, co přesně se v Le Mans stalo.