Třetí klavírní koncert c moll, op. 37 a předehru Coriolan bonnského hudebního génia přednáší Symfonický orchestr Srbského rozhlasu a televize pod taktovkou Srboljuba Diniće... Beethovenův třetí Klavírní koncert c moll, op. 37, je přímým předchůdcem napětí, které přinesla jeho II. symfonie a oratorium Kristus na hoře Olivetské. Povšimneme-li si hluboké vnitřní příbuznosti tohoto díla s Mozartovým subjektivistickým koncertem d moll, uvědomíme si, že převratná Beethovenova orientace vycházela sice z tradice, ale už tu vypozorujeme odklon od koncertantní formy k zvýšené koncentrovanosti stavební. Beethoven totiž v tomto koncertu staví části skladby spíše symfonicky a prvně odhaluje chmurnou dramatičnost typickou pro jeho pozdní tvorbu. Koncertně prvně zazněl 5. dubna 1803 ve Vídni s autorem za klavírem...

Beethovenova Devátá symfonie je všeobecně považována nejen za vrcholné dílo svého autora, ale i za jeden z největších výtvorů hudební historie vůbec. Z formálního i obsahového hlediska představuje pomyslný spojovací most mezi dvěma uměleckými epochami klasicismu a romantismu: zatímco její čtyřvěté schéma vychází z tradičního mozartovsko-haydnovského modelu, zapojení vokální složky do závěrečné věty bylo ve své době v oblasti symfonického žánru vpravdě novátorským počinem. Na proslulosti Deváté symfonie má tedy čtvrtá část, v níž se k orchestru připojují čtyři pěvečtí sólisté a smíšený sbor.

Proslulá Paukenmesse v podání amerického dirigenta a skladatele v bavorské bazilice v Ottobeurenu... Latinský název díla Missa in tempore belli (Mše v čase války) připomíná válku vedenou mezi rakouským císařem Františkem proti Francii, jejíž mladý generál Bonaparte spěchal od jednoho vítězství k druhému. V srpnu 1796 museli ve Vídni mobilizovat své pluky. Podtitul Paukenmesse, znamenající Mše s údery kotlů, pochází z úderné závěrečné části díla provázeného zvukem tympánů a žesťových nástrojů. Dramatické vojenské zvuky jsou o to nápadnější, že Haydn převádí hudbu do horečné modlitby za mír. Mše prvně zazněla 26. prosince 1796 v Piaristickém kostele Maria Treu ve Vídni. Haydn byl vysoce zbožný muž, který zpravidla zakončoval své skladby slovy: Chvála Bohu. Leonard Bernstein provedl tuto mši v Bazilice v historickém obchodním městě Ottobeuren 30. září 1984.

Romantická opereta ve třech dějstvích o bohaté dívce, která při výběru životního partnera váhá mezi dvěma muži... Zoričino (Cornelia Horaková) zasnoubení s okouzlujícím a seriózním Jonelem Bolescu (Iurie Ciobanu) se blíží. Avšak ona je více přitahována svůdným a duchaplným houslistou Jöszim (Vincent Schirrmacher), s nímž by ráda uprchla. V rozpacích, jak by se měla rozhodnout, vzpomene si Zorika na starou lidovou pověru, že dívky, které se napijí vody z řeky Cerna o mariánské noci, v jejím případě dokonce před zasnoubením, budou schopny vidět svou budoucnost. Napije se tedy z říčních vod a ve snu vidí život, který může očekávat, pokud by si vybrala Jösziho. Když opět procitne, je šťastná, že to byl jen sen. Poznává své pravé city a pochopí, kam skutečně patří. Zasnoubí se tedy s Jonelem a je šťastna, že osudové útrapy byly pouhým snem...

Legendární salcburský dirigent řídí Berlínské filharmoniky při provedení skladeb Richarda Strausse Smrt a vykoupení a Metamorfózy... Symfonická báseň Richarda Strausse Smrt a vykoupení (Tod und Verklärung) byla dokončena na podzim 1889. Tehdy bylo jejímu tvůrci 25 let. Zpodobňuje umělcův skon ve čtyřech obrazech. Umírajícímu muži se vybavují vzpomínky na jeho život, nevinné dětství, spory a boje v dospělosti, dosažení jeho kariérních cílů a konečné vykoupení. Není bez zajímavosti, že skladatel před svou smrtí prohlásil tuto skladbu za kompozičně dokonalou, přesně zrcadlící jeho pocity.

Unikátní prostor Dianina chrámu v Lednicko-valtickém areálu ožívá koncertem Talichova kvarteta díky programu Lednicko-valtického hudebního festivalu. Záznam výjimečného hudebního programu vznikl v roce 2022 při příležitosti šedesátiletého výročí tohoto uznávaného smyčcového kvarteta, jehož složení se sice již mnohokrát proměnilo, ale název na počest významného českého dirigenta zůstal. Na koncertě pro Lednicko-valtický hudební festival vystoupí ve složení Jan Talich, Roman Patočka, Radim Sedmidubský a Petr Prause. Koncert využívá a dále rozvíjí genia loci Dianina chrámu, romantické stavby parafrázující římské triumfální oblouky, zvaného jinak také Rendez-vous.

Fenomenální německý trumpetista Reinhold Friedrich a Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením H. M. Förstera. Renomovaný německý trumpetista Reinhold Friedrich, čestný profesor londýnské Royal Academy of Music, který spolupracoval například s Bambergskými symfoniky či Orchestrem Philharmonique de la Radio France, se tentokrát sešel ke svému sólovému projektu s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod vedením jejího šéfdirigenta H. M. Förstera. V jejich podání zazněla v Ostravě například Proklamace pro trubku a orchestr Ernesta Blocha nebo Tomasiho Koncert pro trubku a orchestr. Účinkují Reinhold Friedrich, Janáčkova filharmonie Ostrava

Nekorunovaný král pianistů 20. století se po více než 60 letech vrátil do nesvobodou sužované vlasti, aby zde na klavírním recitálu přednesl svou labutí píseň. V polovině osmdesátých let minulého století se v Moskvě odehrál úchvatný koncert, na nějž mnozí dodnes s dojetím vzpomínají. Vystoupil tu po více než půlstoletí znamenitý ukrajinsko-americký klavírista Vladimir Horowitz. V té době byla hranice mezi východem a západem neprostupná. Studená válka byla v plném proudu. Dvě velmoci, USA a Sovětský svaz, se navzájem považovaly za nepřátele. Závod ve výrobě atomových zbraní ohrožoval životy všech. Legendární pianista, tehdy dvaaosmdesátiletý Vladimir Horowitz začal jednou večer se svým koncertním agentem Peterem Gelbem rozebírat, o čem sní a co by si přál. Jednou z věcí bylo podívat se zpátky do Ruska.