Film Pianista je príbehom Wladyslawa Szpilmana, skvelého pianistu a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Píše sa rok 1939 a Szpilman má 28 rokov. Poľsko je napadnuté nemeckými vojskami, ktoré čoskoro prichádzajú aj do jeho hlavného mesta Varšavy. Takmer okamžite sú uplatnené tvrdé reštrikcie voči tunajšej židovskej komunite. Szpilman a jeho rodina - rodičia, brat a dve sestry - žili až doposiaľ spokojným životom, čoskoro sú však tiež donútení podriadiť sa ponižujúcim pravidlám. Okrem toho, že im dochádzajú peniaze a jedlo, musia pod hrozbou prísneho trestu nosiť na rukách Dávidovu hviezdu. Nátlak sa postupne zvyšuje a rodina je na tom stále horšie. Čoskoro sú donútení predať obrazy, striebro, nábytok a nakoniec aj Szpilmanovo drahocenné piano. Najväčšou ranou je však rozhodnutie, podľa ktorého majú byť všetci Židia umiestnení do uzavretého areálu, obkoleseného vysokými múrmi - na miesto, ktoré čoskoro vstúpia do dejín ako Varšavské geto.
Počas 2. svetovej vojny najvyššie nemecké velenie vytvorilo špeciálny tábor, kde boli deportovaný najproblémovejší zajatci spojeneckých armád. Veliteľ tábora plukovník von Luger upozorní seniora zajatých spojeneckých dôstojníkov kapitána Ramseya, že z tohto tábora, ktorý má najvyššie bezpečnostné opatrenia proti úteku, sa nikomu nepodarí uniknúť. Ten však von Lugerovi pripomenie, že pokus o útek zo zajatia je povinnosť každého správneho dôstojníka. A hneď prvý deň sa túto povinnosť pokúsi splniť hneď niekoľko čestných mužov. Neúspešne. Veliteľ Barlett, ktorému sa podarilo zorganizovať už niekoľko útekov, preto navrhne Ramseyovi neuveriteľnú akciu, pri ktorej by z tábora hneď zmizlo 250 zajatcov. A tak sa dajú do pohybu utajené prípravy na najväčší útek tejto vojny.
Zdravotná sestra Hana sa stará vo vile kdesi v Taliansku, dobývanom americkou armádou, o neznámeho vojaka s ťažkými popáleninami. Pacient postupne odhaľuje svoju identitu, na ktorú sa kvôli ťaživému pocitu viny snaží zabudnúť. Vášnivé vzplanutie k vydatej Katharine počas vojny v severnej Afrike viedlo kartografa Almásyho od zrady k zrade. Ospravedlnením mu snáď bola len jeho posadnutosť a po leteckej nehode v púšti úporná snaha o záchranu Katharininho života. Napriek Almásyho nadľudskému úsiliu však Katharine zomrela. Výčitky zohaveného pacienta prehlbuje náhodné stretnutie s novinárom Caravaggiom, ktorého udal Nemcom. Tragickú atmosféru rámuje tragický koniec rodiaceho sa vzťahu Hany a sikhského ženistu Kipa.
Príbeh dobrodružnej cesty rakúskeho horolezca Heinricha Harrera, ktorý so svojím priateľom Petrom Aufschneiterom chcel dobyť vrchol jedného z najvyšších štítov Himalájí, Nanga Parbat. Po úteku zo zajateckého tábora prešiel celými Himalájami až do tajomného sveta Tibetu, kde sa stal učiteľom mladého Dalajlámu. Medzi týmito dvoma ľuďmi z úplne odlišných svetov sa rozvinulo priateľstvo, ktoré im prinieslo múdrosť a pre Harrera znamenalo aj hlboký vnútorný prerod. Film je založený na skutočných udalostiach.
Hart je študentom práva na špičkovej americkej univerzite a syn senátora. Ale je rok 1944, druhá svetová vojna, a tento nedoštudovaný právnik, sa ocitá s ďalšími americkými vojakmi v nemeckom zajateckom tábore. Tu stretáva plukovníka Williama McNamaru, ktorý má v krvi nielen zmysel pre disciplínu, ale aj pre odvahu a česť. Snaží sa za každú cenu udržať v tábore poriadok. Je poverený velením nad americkými vojakmi, ktorí sú v zajateckom tábore uväznení. Jeho úlohou je okrem iného aj čeliť rasistickým zrážkam vojakov s čiernymi pilotmi, v ktorých nejde len o cigarety. V tábore dôjde k vražde a je z nej obvinený jeden z čiernych vojakov. Nemecký správca tábora plukovník Werner Visser dá povolenie k vojenskému súdu. Obhajobou je poverený Hart. Počas procesu pripraví plukovník McNamara nebezpečný plán ako zničiť neďalekú továreň na strelivo.