Mała osada rybacka. Pastor Tomas Ericson wypełnia obowiązki z poczuciem braku wiary. Gdy przychodzą do niego wierni z problemami i wątpliwościami, słowa pociechy padające z jego ust nie brzmią przekonująco. Dopiero wiadomość o samobójczej śmierci rybaka, któremu pastor nie potrafił pomóc, wywołuje w nim swego rodzaju uniesienie, po którym potrafi odczuwać problemy innych.

Zawarta przypadkiem znajomość między pisarzem Alexandrem Mastersem (Benedict Cumberbatch) a Stuartem Shorterem (Tom Hardy), pozbawionym domu włóczęgą i alkoholikiem, szybko przeradza się w nietypową przyjaźń. Mężczyźni wiedzą o sobie coraz więcej. Masters pragnie opisać tragiczne życie Stuarta. Na jego prośbę przedstawia je wstecz. Dzięki temu historia staje się jeszcze bardziej tajemnicza.

Kościelny dozorca spowiada się z popełnionego zabójstwa. Wskutek zbiegu okoliczności duchowny zostaje głównym podejrzanym zbrodni.

Ojciec O'Malley, któremu powierzono misję ożywienia stojącej w obliczu problemów finansowych szkoły parafialnej, natychmiast wchodzi w spór z nadmiernie surową siostrą Benedyktą. Dotyczy on kwestii wychowania dzieci. Za ich dowcipną sprzeczką kryje się jednak znacznie poważniejszy problem. Skąpiec z sąsiedztwa chce za wszelką cenę zdyskredytować parafię i tylko cud może ją uratować. Czy i w jaki sposób ta diabelska sytuacja zostanie rozwiązana?

Prowadzone przez Donnę i wielebnego W.C. Martina, 22 rodziny z wiejskiego czarnego kościoła w małym miasteczku Possum Trot we wschodnim Teksasie adoptują 77 najtrudniejszych do umieszczenia w systemie zastępczym dzieci i zapoczątkowują ruch w tym procesie.

Zastępca szeryfa hrabstwa Kern, Joe Deacon, zwany Deke, zostaje wysłany do Los Angeles z prostym z pozoru zadaniem zebrania dowodów rzeczowych. Na miejscu jednak wikła się w poszukiwania seryjnego zabójcy, który terroryzuje miasto. Prowadzący obławę miejscowy sierżant Jim Baxter pod wrażeniem policyjnego nosa Deke’a nieoficjalnie angażuje go do pomocy. Baxter nie ma jednak pojęcia, że śledztwo przywołuje echa z przeszłości Deke’a i ujawnia niepokojące sekrety, które mogą zagrozić nie tylko dochodzeniu.

Młody diakon nie jest pewien swojego powołania. Trafia do Watykanu, gdzie pod okiem ekscentrycznego duchownego poznaje ciemną stronę Kościoła katolickiego.

Po pamiętnych adaptacjach dzieł Georgesa Bernanosa dokonanych przez Roberta Bressona (Dziennik wiejskiego proboszcza, Mouchette) do prozy pisarza sięgnął Maurice Pialat, przenosząc na ekran jego pierwszą powieść z 1926 roku. W stylu narracji Pialat idzie tropem Bressona, a duchowo wierny jest oryginałowi, prezentując postać księdza, uwikłanego w konflikty ze światem ogarniętym złem, któremu nie zawsze potrafi zaradzić, oraz w konflikty ze swymi kościelnymi przełożonymi, którzy zbyt często popadają w rutynę. Na uwagę zasługuje wybitna kreacja Gérarda Depardieu jako księdza Donissana, który, niejako wbrew swoim warunkom zewnętrznym, zagrał człowieka kruchego, pełnego niepokoju, pokornego. Rolę proboszcza zagrał w filmie sam reżyser. Złota Palma w Cannes została przyznana tym razem w atmosferze skandalu. Publiczność, oburzona kontrowersyjną wymową filmu, przyjęła werdykt gwizdami, na co reżyser zareagował wygrażaniem pięścią.

Jack jest płatnym zabójcą, najlepszym w swoim fachu. Gdy podczas jednego ze zleceń ginie jego kochanka, postanawia definitywnie wycofać się z zawodu. Ostatnia misja Jacka rozegra się w malowniczym włoskim miasteczku. Ostrożny w kontaktach z ludźmi, będąc pod wpływem urokliwego miejsca, w którym przyszło mu wykonać niebezpieczne zadanie, z czasem zaprzyjaźnia się z Ojcem Benedetto, jak również wdaje się w płomienny romans z Clarą. Wszystko to mocno skomplikuje jego pracę.