Kontroverzni vojnik i pustolov T. E. Lawrence gine u prometnoj nesreći, vozeći motocikl. Nakon komemoracije, među prisutnima se povede razgovor o pokojniku. Ključno razdoblje pokojnikova života bio je Prvi svjetski rat. U to doba Lawrence je bio poručnik britanske vojske u Kairu. Ljubitelj arapske kulture, Lawrence je bio na glasu kao svojeglav i neposlušan časnik. Ipak, zbog poznavanja arapske kulture, Lawrence je poslan u misiju kako bi istražio šanse arapskog princa Faisala u pobuni protiv Turaka. Izuzetno šarmantan i snalažljiv, Lawrence postaje važan čimbenik u događajima koji će promijeniti povijest…

Gandhi je 1893. izbačen sa južnoafričkog vlaka jer kao Indijac nije mogao putovati u prvom razredu. Tada je shvatio kako su zakoni protiv Indijaca te je odlučio pokrenuti nenasilnu protestnu kampanju za prava Indijaca u Južnoj Africi. Nakon mnogobrojnih uhićenja i neželjene svjetske pažnje, vlada je napokon popustila u priznavanju prava za Indijce no ne i za domorodačko crnačko stanovništvo Južne Afrike. Nakon te pobjede, Gandhi je pozvan natrag u Indiju gdje je dočekan kao nacionalni junak te zamoljen da preuzme borbu za indijsku neovisnost od Britanskog carstva. Pristao je i pokrenuo nenasilnu kampanju nevjerojatnih razmjera, koordinirajući milijune Indijaca diljem zemlje.

U siječnju 1879. Britanci su pokrenuli rat protiv naroda Zulu u Južnoj Africi očekujući da će njihove dobro uvježbane i opremljene trupe lako izaći na kraj s njima. Vojska od nekih 1350 vojnika upustila se u borbu s više od 4000 Zulua kod Isandlwane te su gotovo potpuno bili uništeni. Nakon te pobjede Zulu ratnici krenuli su natrag uz britansku granicu prema maloj opskrbnoj postaji kod Rorke’s Drifta, u kojoj se nalazio veliki dio zaliha te oko 150 britanskih vojnika. Tijekom dana i noći u srijedu 22. siječnja 1879., te kroz iduće jutro, Zului su pokretali jedan napad za drugim na mali garnizon, ali nisu mogli probiti njihovu obranu te su se na kraju povukli u zemlju Zulua.