Iz perspektive osmogodišnjeg dječaka koji je uvelike zaštićen od stvarnosti Drugog svjetskog rata, svjedoci smo zabranjenoga prijateljstva koje će nastati između Brune, sina nacističkog zapovjednika, i Schmuela, dječaka Židova koji je zarobljen u koncentracijskom logoru. Iako dječake fizički razdvaja bodljikava ograda, njihovi će životi postati nezaobilazno isprepleteni. Izmišljena priča o Bruni i Schmuelu, pričana iz neobične perspektive, baca svjetlo na brutalnost, bezosjećajnost i razorne posljedice rata. Njihovo će nas tragično putovanje podsjetiti na milijune nevinih žrtava holokausta.

„Malena“ je nezaboravna priča o putovanju jednog dječaka do zrelosti usred kaosa i netrpeljivosti Drugog svjetskog rata. U uspavanom talijanskom selu Malena, najljepša žena u mjestu, postaje tema sve brojnijih zlobnih ogovaranja među pohotnim mještanima i njihovim ljubomornim suprugama. Ali samo će njezin najvatreniji obožavatelj, mladi Renato Amoroso, saznati njezinu zagonetnu neispričanu priču.

U proljeće 1942. njemačka vojska duboko je zagazila u Sovjetski Savez i na putu je prema Staljingradu. Hitler, u potpunosti podcijenivši snagu Crvene armije, smatrao je da će grad osvojiti prije zime. Bez zaliha hrane i s neadekvatnom odjećom, nacističke trupe doslovno su se smrzle i umrle od gladi kada su ih njihovi vođe ostavili na cjedilu. Bitka za goli život upravo je počela za vojnike Fritza, Hansa, Rolloa i GeGea. Pucnjevi i bombe samo su dio pakla. Većina vojnika izgubit će borbu s glađu i hladnoćom. Film predstavlja ovaj ključni trenutak Drugoga svjetskog rata kao golemu sliku užasa u kojoj su obični njemački vojnici bili žrtve nacističkih zločinaca jednako kao i sovjetski narod.

1. decembar 1941. godine. U blizini sela Vyazma (“Vyazemsky Cauldron”), mali odred sovjetskih vojnika učestvuje u borbi sa posebnom jedinicom Wehrmachta. Svaki vojnik Crvene armije spreman je da žrtvuje svoj život radi domovine. A među njima je bio i polu-čovek, polu-duh koji je inspirisao fašiste smrtonosnim, životinjskim strahom … Skoro ga niko nije vidio, ali iza njega su ostajale gomile leševa. U drevnoj Grčkoj njegovo ime bi najvjerovatnije bilo Ares, ali u godinama Velikog Domovinskog rata svi su ga poznavali kao “Crveni duh” …