Das Boot: arcydzieło Wolfganga Petersena oparte na bestsellerowej powieści Lothara Günthera Buchheima o ostatniej wyprawie niemieckiego U-boota podczas II wojny światowej.
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów roku poruszający temat eutanazji. Film jest opowieścią o życiu Ramona Sampedro (Javier Bardem), człowieka który przez prawie 30 lat swojego życia toczył walkę o... śmierć, która w jego rozumieniu była ucieczką od cierpień. Po ciężkim wypadku został sparaliżowany. Mimo, ze otoczony był miłością rodziny i przyjaciół od tamtej pory cały czas starał się o skrócenie cierpień. W końcu, rozgoryczony postawą sądu, postanawia popełnić samobójstwo.
Kameralna historia trzech kobiet (starszej damy, sprzedawczyni biletów, tancerki) i trzech mężczyzn (policjanta oraz dwóch żyjących z dnia na dzień przyjaciół), którzy próbują sobie ułożyć życie w wielkim mieście, a zarazem odnaleźć prawdziwe uczucie. Film rejestruje nieśmiałe zaloty, namiętności, zdrady, rozpady związków jak i powroty.
"Ostatni rozkaz" to entuzjastycznie przyjęta przez krytyków opowieść o przygodach trzech marynarzy na przepustce, w której rewelacyjną kreację stworzył Jack Nicholson. Dwaj zaprawieni w bojach podoficerowie amerykańskiej marynarki wojennej, Buddusky (Nicholson) i Mulhall (Otis Young), eskortują młodego marynarza Meadowsa (Randy Quaid) z bazy wojskowej w Wirginii do New Hampshire, gdzie odsiadywać on będzie wyrok ośmiu lat więzienia za drobne wykroczenie. Buddusky i Mulhall biorą Meadowsa pod swoje skrzydła i postanawiają dać mu prawdziwą szkołę życia. Ich eskapada rozpoczyna się w Waszyngtonie, gdzie cudem unikają bójki w barze i upijają się do nieprzytomności w pokoju hotelowym. W Nowym Jorku zadzierają z kilkoma marines, a w Bostonie Buddusky zabiera Meadowsa do domu publicznego, gdzie ten przeżywa inicjację seksualną. W końcu Buddusky i Mulhall niechętnie odstawiają Meadowsa do więzienia uświadamiając sobie, że życie na wolności niewiele się różni od życia za kratkami.
Tytułowy Antwone Fisher jest młodym żołnierzem służącym w amerykańskiej marynarce wojennej. Szokuje otoczenie niekontrolowanymi wybuchami wściekłości i przemocy. Przełożeni kierują go na terapię u cenionego wojskowego psychiatry, dr. Jerome'a Davenporta. Antwone nie przypuszczał, że przekraczając próg gabinetu doktora wyrusza w niezapomnianą podróż emocjonalną, stawiając czoła bolesnej przeszłości i poznając rodzinę, z której istnienia nie zdawał sobie nawet sprawy.
Reżyserka Charlène Favier zapuszcza żurawia do fabryki produkującej mistrzów sportu, tutaj jest nim narciarstwo alpejskie. Jednym z "produktów" jest 16-letnia Lyz – ambitna, pracowita i zdolna, ale także bardzo zdesperowana. Po rozwodzie rodziców straciła kontakt z ojcem, a jej matka bardziej jest skupiona na sobie i swojej nowej pracy niż na otoczeniu uwagą i opieką córki. Lyz przywiązuje się do ostrego, momentami niemal przemocowego trenera, który zapomina, że ma do czynienia z nastolatką, a nie dorosłą kobietą
Rok 1789. Załoga angielskiego statku na czele z Fletcherem Christianem, długoletnim przyjacielem Bligha, buntuje się przeciwko kapitanowi, który ma ambicje dopłynąć na Jamajkę wzdłuż przylądka Horn. Nie podzielając jego zapału, marynarze wysyłają go wraz z grupką najwierniejszych członków załogi w rejs powrotny. Sami delektują się beztroskim pobytem na Tahiti. Tam ich nowy kapitan, Fletcher Christian, zakochuje się z wzajemnością w miejscowej piękności.