Tytułowa Jeanne Dielman to uwięziona w kieracie domowej rutyny samotna matka, okazyjnie dorabiająca prostytucją, chowająca zdobyte w ten sposób pieniądze w wazie na zupę. Przedmioty codziennego użytku, podobnie jak banalne czynności, odgrywają tu kluczową rolę: to właśnie w tym filmie pojawiają się legendarne długie sceny obierania ziemniaków czy robienia sznycla. Akerman w duchu feminizmu drugiej fali zwróciła uwagę na niewidzialne dla kina gesty i pracę kobiet. „Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec” – mówiła w 1982 roku. Kładła tym nacisk na to, byśmy zamiast „spędzać” na filmach czas, intensywnie odczuwali jego upływ. I to czas jest kolejnym ważnym bohaterem tego filmu. Ale ten manifest awangardowego kina i sztandarowe dzieło feminizmu ma też swój ukryty temat: jest nim życie po traumie Holocaustu.

Phar Lap ustanowił w początkach lat 30 wszystkie możliwe rekordy na torze wyścigowym i został idolem Australii. Jego niewyjaśniona śmierć w 1933 roku, po tym jak wystartował przeciw najlepszym koniom amerykańskim, przeszła do legendy. Potężny kasztan, zakupiony za 168 funtów początkowo okazał się koniem leniwym. Przez znawców określany był jako skrzyżowanie kozy i kangura. Jego promotor - Dave Davis - dopiero z czasem w niego uwierzył. Dzięki ciężkiej pracy oraz pokładanej nadziei przez trenera Harry'ego Telforda i czułej opiece Tommy'ego, prostego stajennego, Phar Lap stał się championem.

Korzystając z napadu na bank kasjer Miles Cullen ukrywa fakt, że sam ukradł pieniądze z kasy. Wszystko poszłoby dobrze gdyby nie oszukany złodziej, który żąda działki z 50 tys. dolarów które rzekomo on zrabował, a które przywłaszczył sobie Cullen. Teraz rozpoczyna się mordercza rozgrywka między psychopatycznym przestępcą i sprytnym bankierem w której każdy chce przechytrzyć przeciwnika.

Sprawca napadu Pope Cody ukrywa się, uciekając przed grupą sprzedajnych detektywów, chcących go zabić. Jego wspólnik i najlepszy przyjaciel, Barry "Baz" Brown, chce skończyć z przestępstwami widząc, że dni dawnej gangsterki już minęły. Młodszy brat Pope`a, uzależniony od prędkości, wybuchowy Craig Cody, zarabia na handlu nielegalnymi substancjami - w branży, która dla współczesnego świata przestępczego jest żyłą złota. Tymczasem najmłodszy z braci Cody - Darren - naiwnie szuka drogi w świecie zbrodni. Jedynym świecie, jaki zna jego rodzina.

Dla Kate McCoy (Halle Berry) jej 4-letni synek Frankie (Sage Correa) jest spełnieniem wszystkich marzeń i miłością życia. Gdy pewnego dnia, na oczach Kate zamaskowani sprawcy uprowadzają chłopca, zdesperowana kobieta zgłasza porwanie policji. W biurze szeryfa każą jej czekać i pokazują tablicę pełną ogłoszeń o zaginionych dzieciach. Szybko orientuje się, że na policję nie ma co liczyć. Bez chwili namysłu rusza w samotny pościg za porywaczem. Nie cofnie się przed niczym, by uratować synka. Nikt nie jest bardziej niebezpieczny niż matka broniąca dziecka.

Walijczyk Howard Marks za życia stał się legendą. Były student uniwersytetu w Oksfordzie na życie zarabiał, szmuglując narkotyki. Podróżował po świecie, posługiwał się wieloma tożsamościami i jednocześnie, ze względu na kontakty w organizacjach przestępczych w Ameryce Południowej czy w CIA, był zarejestrowanym współpracownikiem brytyjskiego wywiadu. Ten obdarzony wielkim urokiem osobistym nietypowy przestępca nigdy nie używał przemocy, a bardzo ważne były dla niego przyjaźń z Irlandczykiem Jamesem McCannem oraz miłość żony, Judy.

12-letni Mully stracił matkę i odkrywa, że jego zadłużony ojciec kradnie pieniądze na cele charytatywne, które zebrali w jej imieniu. Chwytając gotówkę, Mully kradnie taksówkę i jest zszokowany, gdy na tylnym siedzeniu znajduje kobietę Joy z dzieckiem.

Grupa nastolatków szuka wrażeń, kradnąc samochody i wjeżdżając nimi w witryny sklepowe.