Autentyczne wspomnienia Marjane Satrapi, której dzieciństwo przypadło na okres rewolucji islamskiej w Iranie.
Harvey Pekar pisze komiksy. Inspiracją jego dzieł jest między innymi praca przyjaciela Roberta Crumba. Jego komiksy opowiadają o smutnej monotonii codziennego życia, opartej na jego własnym życiu w Cleveland. Pracuje jako urzędnik, a czas wolny spędza czytając książki i słuchając jazzu. Spotyka się z Joyce Brabner..... Autorzy tego obrazu do filmu włączyli sceny animowane i zdjęcia z prawdziwego życia Harvey'a Pokara. Scenariusz filmu został oparty na serii komiksów pod tytułem "American Splendor" autorstwa Harvey'a Pekara i "Our Cancer Year" autorstwa Pokara i Joyce Brabner. Film "American Splendor" zdobył główną nagrodę w dziedzinie filmu fabularnego na prestiżowym festiwalu filmu niezależnego Sundance Film Festival.
Samotność, której Janet Frame doświadczyła w czasie studiów, doprowadziła ją do podjęcia próby samobójstwa. Uznana za schizofreniczkę trafiła do kilku szpitali psychiatrycznych, w których spędziła osiem pełnych udręki lat. Dopiero nagroda literacka za tomik opowiadań przywróciła ją do łask, dzięki czemu na zawsze mogła rozstać się ze szpitalem. Jej talentem zaopiekował się Frank Sargeson, znana postać w środowisku krajowych literatów. Nie bez bólu i trudności Janet Frame zaczęła pracę, która w przyszłości miała przynieść międzynarodowe uznanie.
Maria i Józef wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż do Betlejem, by, zgodnie z zarządzeniem króla Heroda, uczestniczyć w spisie ludności. Przed nimi ponad 150 kilometrów do przebycia, a Maria jest już w dziewiątym miesiącu ciąży. To będzie dla nich niezwykłe przeżycie, bowiem wkrótce ma się narodzić Jezus, zbawiciel świata.