Oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě.
Riding Giants je příběh o surfařích na velkých vlnách, kteří se stali hrdiny a legendami svého sportu. Dvacet metrů vysoké vlny nemusí být jen děsivým ničícím živlem, ale i sportovištěm těch nejodvážnějších. Druhý celovečerní snímek režiséra Stacyho Peralty Jízda po obrech nabízí dech beroucí záběry na neodolatelnou krásu, ale i sílu oceánu, kterou dokáží někteří z nás zkrotit na pouhém surfovacím prkně.
V Arktidě se probouzí lední medvědi za svitu prvního jarního slunce. Podaří se jim nalézt jídlo předtím než led roztaje? O tisíce kilometrů daleko sdílí sloni vzácnou vodu se lvy, kdo vyjde ze souboje jako poražený? Ke konci příběhu sledujeme velrybí matku s mláďetem při jejich plavbě k ledům Antarktidy. Na konec se opět střetáváme s medvědy a dnešním ekologickým problémem číslo jedna.
Jacques Perrin, jeden z nejrespektovanějších francouzských producentů a herců, který se již dříve podílel na uměleckém dokumentu Mikrokosmos o obyvatelích hmyzí říše, nyní natočil podobně laděný snímek Ptačí svět. Ten se věnuje ptákům a jejich obdivuhodné schopnosti migrace. Pět natáčecích týmů letělo nad čtyřiceti různými zeměmi s hejny stěhovavých ptáků, kteří překonávají tisíce kilometrů napříč sedmi kontinenty. Film skýtá pohled na řadu úchvatných oblastí a krajin – od Eiffelovy věže, přes Monument Valley až po odlehlá zákoutí Arktidy a Amazonky. K pořízení dokumentu bylo použito snad všech existujících vzdušných dopravních prostředků – včetně letadel, větroňů, vrtulníků a balónů – a patentováno několik nových přístrojů, sestrojených pro monitorování života ptáků ze všech možných úhlů. Výsledkem je dílo, které ke svým divákům promlouvá prostřednictvím poetických obrazů a hudby a především obraznosti přírody samotné.
Komerční potápěč uvízne na mořském dně s pouhými pěti minutami zásoby kyslíku, ale bez šance na záchranu po dobu delší než 30 minut. Díky přístupu k úžasným archivním záběrům je to skutečný příběh nemožného boje jednoho muže o přežití.