1963-ban a hírneves Cambridge-i Egyetemen Stephen Hawking, az ifjú kozmológus öles léptekkel halad a tudomány útján, és feltett szándéka, hogy talál egy egyszerű, meggyőző magyarázatot az univerzumra. Saját világa is kitárul, amikor fülig beleszeret egy bölcsész lányba, Jane Wilde-ba. Ám egy szerencsétlen baleset után ez az egészséges, aktív fiatalember 21 évesen megrázó diagnózissal kénytelen szembesülni: motoros neuronbetegség támadta meg végtagjait és képességeit, amely fokozatosan korlátozni fogja beszédében és mozgásában, és két éven belül bele fog halni.
Ezt a saját ötletéből készült némafilmet Ozu, a legjapánabbnak tartott klasszikus, gyerekekről szóló vígjátéknak szánta. De végül minden humora ellenére szívszorítóan komoly és filozofikusan időtlen mű lett, mely megragadó egyszerűséggel és szépséggel vall a felnőttekről és az élet megpróbáltatásairól és örömeiről. Mindezt egy csintalan testvérpár szemével látjuk, akik fájdalmasan szembesülnek istenített tisztviselő apjuk megalázkodásával főnöke előtt. (kilencesterv.com)
1900 nyarán Pekingben a nagy elégedetlenség a nyomor miatt feldühödött csőcselék, a boxerek a külföldieket okolják az ország nehéz helyzetéért. Az özvegy császárné felkéri a külföldi diplomatákat, hogy 24 órán belül hagyják el Pekinget. Sir Arthur, az angol nagykövet rábeszéli az orosz, az amerikai, az osztrák, az olasz nagykövetségek munkatársait, hogy maradjanak, szerinte ugyanis ezt megfutamodásnak értékelné Kína. A boxerek - a császári udvar hallgatólagos beleegyezésével - támadást indítanak a mintegy ezer fős külföldi kolónia ellen, akik hiába várják Sidney admirális felmentő seregét. Az ostromlottak, Lewis, az amerikai tengerészőrnagy vezetésével, vakmerő akciókra szánják el magukat.