Hongkong, 1962 r. Uchodźcy z Szanghaju, którzy z nadzieją na lepsze życie licznie przybywają do tej brytyjskiej kolonii, wynajmują każdy, nawet najbardziej obskurny kąt. Wyizolowani, a jednocześnie podlegający nieustannej kontroli sąsiadów, przybysze żyją w zamkniętych społecznościach, tłocząc się w ciasnych pomieszczeniach, zarówno w domach jak i w miejscach pracy. Pewnego dnia do sąsiadujących ze sobą dwóch klitek w jednym z takich przepełnionych domów wprowadzają się równocześnie - sekretarka Su Chan (Maggie Cheung) z mężem i redaktor jednej z gazet Chow Mo-Wan (Tony Leung) z żoną. Żona Chow z powodu obowiązków służbowych często przebywa poza domem. Mąż Su od dłuższego czasu jest podróży służbowej. Kolejne dni w tym ludzkim "mrowisku", których rytm wyznacza jedynie praca, są jałowe i nudne.
Ciężko chora matka wysyła swoich synów na wakacje do krewnych.
Grupa maturzystów i ich ostatnia noc w rodzinnym mieście przed nieuchronnym wyjazdem na studia. Jeden z pierwszych filmów Georga Lucasa.
Lata sześćdziesiąte. Za ścianami domów zapomnianego przez Boga i ludzi osiedla, którego budowę przerwano w połowie, kryje się wiele ludzkich tajemnic. By je zgłębić, miejscowy listonosz nie tylko czyta cudze listy zanim je doręczy, ale także z upodobaniem podgląda sąsiadów. Idąc za jego przykładem, Thomas, dwunastoletni syn rzeźnika, zaczyna wtykać nos w sprawy dorosłych... Czarny humor van Warmerdama skłania krytyków do porównań z Jacques'em Tati, z którym łączą go surrealistyczne sytuacje, oraz z Akim Kaurismäkim, który wydobywa pokłady absurdu z przysłowiowej niekomunikatywności ludzi północy. Film rozpoczyna się jak satyra na pruderyjne małomiasteczkowe społeczeństwo, by przerodzić się w gorzką rodzinną komedię i zakończyć jak ponura baśń.
W tym najbardziej widowiskowym, zrealizowanym z ogromnym rozmachem filmowym spektaklu grają największe gwiazdy ówczesnego kina - Richard Burton, Rex Harrison i Elizabeth Taylor. Jest to historia królowej Egiptu i jej miłości do dwóch największych wodzów starożytnego Rzymu: Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Zarówno Burton jak i Harrison nominowany do Oscara dają wspaniały popis gry aktorskiej, jednak to właśnie Elizabeth Taylor jaśnieje niezwykłym blaskiem, przyciągając swoją osobą uwagę widzów i dając jeden z najwspanialszych występów w swej aktorskiej karierze. Zdumiewający swym rozmachem film zdobył Oscary za scenografię, kostiumy i efekty specjalne. Niektóre fragmenty filmu przeszły do historii kina, jak na przykład zapierająca dech w piersiach scena wjazdu Kleopatry do Rzymu. "Kleopatra" to historia niezwykłej kobiety, o której względy konkurowało dwóch największych rzymskich wodzów i która przeszła do legendy jako symbol uwodzicielskiej urody.
Mężczyzna poszukujący swej dawno zaginionej miłości, zostaje uwięziony przez jej zabójców. Okazują się nimi bardzo specyficzne matka i córka, które od tej pory zmuszają go do uczestnictwa w swych krwawych i niecodziennych praktykach seksualnych.
Dwaj bracia dorastają w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, w małym miasteczku, na południe od Rzymu. Przystojny i nieco próżny Manrico podejmuje pracę w fabryce, zostaje przewodniczącym związków zawodowych i marzy o rewolucji. Jego młodszy brat Accio, czując powołanie, wstępuje do seminarium. Jego poglądy są skrajnie prawicowe. W życiu obu braci pojawia się Francesca, studentka pochodząca z arystokratycznej rodziny. Połączeni miłością i przyjaźnią, Manrico, Accio i Francesca, próbują stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą: rodzina, dorosłe życie i polityka…
Film opowiada historię mężczyzny, który udaje upośledzonego umysłowo, aby wziąć udział w olimpiadzie specjalnej.