II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi.
Rok 1940. Pięcioletnia Paulette w trakcie nalotu na Paryż traci wszystkich swoich bliskich. Trafia do wiejskiej rodziny, gdzie zaprzyjaźnia się z synem gospodarzy - jedenastoletnim Michelem. Z nim odprawia osobliwe rytuały, tytułowe zakazane zabawy, polegające na grzebaniu zwierząt i wieńczeniu mogił kradzionymi zewsząd krzyżami. Inspiracją przedsięwzięcia jest podsłuchana rozmowa wieśniaków, twierdzących, że ofiar nalotu było tak wiele, iż zabrakło trumien i zabitych wrzucono do dołu jak psy. Kiedy konspirację odkrywają dorośli, wybucha skandal.
Kwiecień 1944 r., Francja. Louise Desfontaines, wyszkolona snajperka, traci męża podczas akcji zbrojnej ruchu oporu na dworcu Bourg-en-Bresse. Kobieta przedostaje się do Anglii i nawiązuje kontakt z bratem, porucznikiem Pierrem Desfontainesem, który jest członkiem Special Operations Executive. Jedna z sekcji służby specjalnej zajmuje się nadzorowaniem akcji prowadzonych na terenie Francji. Louise otrzymuje zadanie wydostania z niemieckiego szpitala rannego Anglika, geologa pomagającego przygotować lądowanie wojsk sił alianckich w Normandii.
Rok 1944. Przywódcy III Rzeszy rekrutują żydowskiego nauczyciela aktorstwa, który ma pomóc Hitlerowi wygłosić płomienne noworoczne przemówienie do narodu.
Film fabularny rozgrywa się w latach 1942 - 1943 i opowiada historię powstania jednostki wojskowej w Związku Radzieckim oraz udział żołnierzy czeskich i słowackich w walkach na froncie wschodnim.