W sierpniu 1939 roku grupa warszawskich aktorów przygotowuje się do premiery "Hamleta". Wybucha II wojna światowa. Teatr zostaje zamknięty, lecz wkrótce otwiera swoje podwoje: aktorzy wprawdzie przygotowują premierę, lecz są też zaangażowani w ruch oporu. Szykują zamach na hitlerowskich dygnitarzy. Po tej akcji nie będzie już w okupowanej Warszawie miejsca dla Józefa Tury, jego pięknej żony Marii oraz ich trupy. Ale jak ma opuścić miasto nie zwracając niczyjej uwagi popularny, wszędzie rozpoznawany aktor?
Quinlan (Orson Welles) jest policjantem, który kiedyś zamordował własną żonę, a teraz prowadzi śledztwo na pograniczu Meksyku i Stanów w sprawie eksplozji bomby w samochodzie. Razem z nim dochodzenie prowadzi Meksykanin Vargas (Charlton Heston). Quinlan jest rasistą i nienawidzi swojego partnera. Aby przeszkodzić w rozwiązaniu sprawy porywa jego żonę (Janet Leigh) i próbuje zamieszać ją w zabójstwo. Vargas zdobywa dowody przestępstwa Quinlana. Dochodzi do pojedynku na przedmieściach.
Epicka opowieść o dwóch pokoleniach rodziny Benedict, z historią Teksasu w tle, który ze stanu ranczerów zamienia się w stan nafciarzy. Jordan Benedict przyjeżdża do państwa Lynnton kupić konia. Tam poznaje piękną i temperamentną Leslie, w której zakochuje się. Wkrótce poślubia ją i zabiera żonę do Teksasu, na swoje ranczo "Reata". Jej początkowo trudno odnaleźć się w nowym środowisku, nie podziela zdania Teksańczyków co do miejsca kobiety w rodzinie, nie rozumie też powodów ich niechęci do Meksykanów; ma także problemy z porozumieniem się z siostrą męża - silną i władczą Luz. W Leslie podkochuje się pracownik jej męża Jett Rink. Gdy dziedziczy kawałek ziemi z rancza Benedictów, nie chce jej odsprzedać Jordanowi, tylko zakłada własne ranczo i nazywa je "Małą Reatą". Wkrótce okazuje się, że na jego ziemi jest ropa.
Na południu Stanów Zjednoczonych bez zmian - czarni są przez białych tak traktowani, jak w czasach "Przeminęło z wiatrem". Murzyn (brawurowa rola pamiętnego z "Pulp Fiction" Samuela L. Jacksona) dokonuje samosądu na białych gwałcicielach swej dziesięcioletniej córki. Jego obrony przed sądem podejmuje się młody, pełen żarliwych ideałów adwokat wspierany przez błyskotliwą studentkę prawa oraz doświadczonego, niepraktykującego już nestora palestry. Rozpoczyna się pojedynek pomiędzy obroną a cynicznym, stającym na straży "Południowego" porządku, prokuratorem (rewelacyjny Kevin Spacey). Pojedynek przenosi się daleko poza mury sali sądowej. Na szalach Temidy ważą się: ludzkie życie, godność, przesądy, rasizm, sprawiedliwość. Obie strony są zdeterminowane, by udowodnić swoje racje.
W jednym ze swoich najsłynniejszych filmów, Francois Truffaut kontynuuje historię Antoine Doinela, swojego alter ego (pierwszym z serii był obraz Czterysta batów). Po wyrzuceniu z wojska, Antoine błąka się po Paryżu w poszukiwaniu odpowiedniego zajęcia i prawdziwej miłości. Kolejne miejsca pracy i rozdarcie między uczuciem do panienki z dobrego domu i do pięknej żony szefa prowokują ciąg zabawnych epizodów, ilustrujących żmudny proces dorastania bohatera.
Jurij Orłow (Nicolas Cage) ma wiele twarzy i wiele fałszywych tożsamości. Na pewno jednak urodził się na Ukrainie, a dzięki podrobionym papierom o żydowskim pochodzeniu może cieszyć się urokami amerykańskiej demokracji. Jurij postanawia zostać handlarzem bronią. Żyje jednak w wiecznym stresie, starając się zawsze o krok wyprzedzać zarówno konkurencję z branży, jak i zawziętego agenta Interpolu, Jacka Valentine’a (Ethan Hawke). Rok 1991 przynosi rozpad Związku Radzieckiego. Orłow natychmiast jedzie na Ukrainę, gdzie czekają na niego arsenały niepilnowanej przez nikogo broni oraz wujek Dimitrij, generał ukraińskiej armii. Jurij osiąga bogactwo, o jakim nigdy nie marzył. Nie wie jeszcze, że przyjdzie mu się zmierzyć z zupełnie nieoczekiwanym przeciwnikiem – własnym sumieniem.
Niebezpieczny psychopata Max Cady wychodzi na wolność po czternastu latach spędzonych w więzieniu. Ma jeden cel: chce zemścić się na swym adwokacie, Samie Bowdenie i zaczyna terroryzować jego rodzinę. Gdy Sam uświadamia sobie, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swojej pięknej żonie Leigh i kilkunastoletniej córce Danielle, wyzywa Maxa na pojedynek na śmierć i życie, którego tłem będzie budzący grozę Przylądek Strachu.
Film Kim Ki-Duka, przejmujący głos krytyki oraz potępienia konfliktu i wrogości między Koreą Północną i Południową. W 2003 r. otrzymał na festiwalu w Karlowych Warach trzy nagrody, w tym nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej). "Za dobitne i niecodzienne ukazanie ułudy siły, która odbiera człowieczeństwo po dwóch stronach barykady" - brzmiało uzasadnienie tej prestiżowej nagrody. Szeregowiec Kang z południowokoreańskiej straży ochrony wybrzeża jest fanatykiem swojego kraju i czeka tylko na okazję zastrzelenia szpiega z Północnej Korei, aby pokazać kolegom, że jest dobrym żołnierzem. Pewnego razu przez pomyłkę zabija niewinnego cywila. Zastaje wynagrodzony za czujność, ale opanowuje go poczucie winy i zaczyna popadać w paranoję...