Mając zaledwie 17 lat Jim Carroll - kultowy poeta i muzyk pochodzący z Nowego Jorku - opublikował swój niezwykły pamiętnik. Jest to wstrząsający dokument z nowojorskiej ulicy, która wychowywała wrażliwego chłopca. Skłócony z całym światem uczeń katolickiej szkoły znajdował wytchnienie na koszykarskim boisku. Ale i tam dopadła go przemoc. Tym razem ucieczką okazała się heroina. Wyrzucony z domu i ze szkoły chłopiec tracił siły w walce o przetrwanie. Koledzy z jego paczki popadli w konflikt z prawem, on sam odtrącił pomocną dłoń. Jedynym azylem była poezja...
Dwie nastolatki robią sobie zdjęcia i upijają się, grupa chłopaków eksperymentuje z seksem, a nauczycielka próbuje rozwiązać przypadek bullyingu. Ruben Östlund wykorzystuje swoje oryginalne poczucie humoru, aby zbadać mentalność stada i granice tabu.
Policjant, przykładny mąż i ojciec przestaje ukrywać fakt, iż jest homoseksualistą, by odtąd żyć pełnią życia. Seria oszustw, których się dopuszcza dla pieniędzy, doprowadza go do więzienia, gdzie spotyka wielką miłość.
Chicagowski detektyw Wayne Dobie (Robert De Niro) jest nieśmiałym, małomównym człowiekiem, który nie wyciągał broni od piętnastu lat. Jego partner nazywa go żartobliwie "Wściekły Pies" za jego brak temperamentu. Kiedy jednak Dobie przez przypadek ratuje życie Frankowi Milo (Bill Murray), miejscowemu gangsterowi, ten postanawia odwdzięczyć się w niecodzienny sposób: oddaje mu na tydzień piękną i młodą barmankę Glory (Uma Thurman). Nim tydzień się skończy Dobie i Glory zakochują się w sobie bez pamięci, mogąc tym doprowadzić do krwawego konfliktu z Milo. Teraz Dobie musi wreszcie zasłużyć na miano "Wściekłego Psa" lub stracić wszystko. [opis dystrybutora dvd]
"Wizje Europy" to gigantyczny projekt stworzony przez Zentropę - firmę produkcyjną założoną m.in. przez duńskiego reżysera Larsa von Triera. Pomysł był prosty: 25 uznanych reżyserów z 25 różnych krajów - członków nowej Unii Europejskiej przedstawia swoją wizję Nowej Europy. Obowiązywała całkowita dowolność artystyczna, filmy mogły dotyczyć zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości. Jedynym ograniczeniem był czas etiud - każdy twórca miał do wykorzystania maksymalnie 5 minut. Polskę reprezentuje Małgorzata Szumowska i jej "Skrzyżowanie" ze zdjęciami Michała Englerta.