"Noc i mgła" to jeden pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych obozom śmierci w nazistowskich Niemczech. Alain Resnais łączy w nim archiwalne nagrania wykonane w obozach koncentracyjnych w Oranienburgu, Auschwitz, Dachau, Ravensbrücku, Belsen, Neuengamme i Stutthof ze zdjęciami pustych, zarośniętych trawą obozów dziesięć lat po wojnie. Całość uzupełnia czytany przez Michela Bouqueta komentarz autorstwa francuskiego poety, więźnia Mauthausen Jeana Cayrola.

"Człowiek na linie - Man on Wire", czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma. "Człowiek na linie - Man on Wire" został już doceniony i nagrodzony przez wielu krytyków, między innymi na Festiwalu Filmowym Sundance i w Karlowych Warach."

Dokument przedstawia historię skateboardingu, dyscypliny sportu zrewolucjonizowanej w latach 70. XX wieku przez grupę Z-Boys.

Dokument Philipa Gröninga jest pierwszym filmem przedstawiającym życie w Wielkiej Kartuzji, głównym klasztorze zakonu kartuzów we Francji. Film jest bardzo oszczędny w formie. Poza psalmami śpiewanymi przez zakonników, nie ma w nim dodatkowej muzyki. Nie ma też wywiadów, komentarzy, ani innych dodatkowych materiałów. Jest tylko cisza i obserwacja codziennego, ustalonego rytmu życia społeczności zakonnej.

"Amerykański Swing" to opowieść o niepozornym nowojorskim klubie, który stał się epicentrum nowej rewolucji seksualnej. To właśnie w nim narodziło się zjawisko swingu. I w tym wypadku nie chodzi bynajmniej o muzykę, lecz prawdziwy "seks w wielkim mieście".