Действието на филма е края на Втората световна война в Австрия. Мария, младо момиче-сирак, намира убежище в манастир и се готви да стане монахиня. Поради голямата си любов към живота, порядките в обителта и идват в повече, а игуменката на манастира осъзнава, че избрания от девойката път на манастирска послушница е извън нейната природа. В тази връзка й предлага мястото на гувернантка в семейство, състоящо се от офицер от армията, патриот на своето отечество, комуто жената е починала наскоро, и неговите седем деца.
Изборът на Софи е трагичен разказ за любовта между млад писател и жена, преживяла Холокоста, създаден по мотиви от популярния роман на Уилям Стайрън. Софи е полска католичка, преследвана от „избора“, който трябва да направи в нацистки концентрационен лагер. След години, в Съединените щати, тя се запознава с Нейтън, жизнерадостен, но психически нестабилен американски евреин, обсебен от Холокоста. Заедно те се сприятеляват със Стинго, млад писател, току-що пристигнал в Ню Йорк. Не след дълго Стинго става свидетел на разрушителната връзка на Софи и Нейтън, а тяхното щастие е застрашено от тъмните сенки на миналото.
Филмът разглежда теми за куража, загубата и вярата, и разказва за 12-годишния Конър, който често е тормозен в училище и след като майка му се разболява тежко, намира утеха във фантастичен свят, пълен с чудовища и приказни истории. Една нощ Конър е посетен от огромно, подобно на дърво чудовище, което обещава да идва три нощи подред и да му разказва по една истинска история, след което и момчето трябва да му разкаже своята история - истината, стояща зад неговия кошмар....
Това е история за произхода на един супер-герой, която не прилича на останалите – филмът е вдъхновен от невероятната истинска история на психолога от Харвард, доктор Уилям Моултън Марстън, който създава образа на Жената Чудо през 40-те години на ХХ век. Героинята-феминистка е критикувана още тогава от цензурата заради „сексуалната й перверзност”, а нейният създател е пазел своя собствена тайна, която на времето би могла да го унищожи. Музите на Марстън за създаване на този образ са неговата собствена съпруга Елизабет и тяхната любовница Олив Бърн – две силни жени, които не се подчиняват на традиционните представи за мястото на „слабия пол” в обществото и работят заедно с Марстън по проучванията му върху човешкото поведение, а същевременно споделят насладата от взаимната обич във вдъхновяващо трио…