Piotr Karadziordziewić został wygnany z Serbii przez przedstawicieli konkurującej dynastii Obrenović jako młody chłopiec. Odmówiono mu też możliwości nawiązania trwałej więzi z krajem, w którym się urodził i którym miał władać. Jednak w historycznych okolicznościach udaje mu się wrócić do ojczyzny, ustanowić demokrację parlamentarną i zacząć odbudowywać kraj. Niestety zamach w Sarajewie i będący jego wynikiem wybuch I wojny światowej wstrzymują rozwój Serbii. Po bohaterskich bitwach pod Cer i nad Kolubarą rząd serbski ogłasza odwrót. Zdziesiątkowana i głodna armia musi wycofać się przez zamarznięte góry Albanii na wyspę Korfu w Grecji.

Poruszająca opowieść o życiu u boku geniusza, jednego z największych naukowców wszechczasów - Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne), twórcy teorii czarnych dziur, wybitnego matematyka, sławy akademickiej i pisarza. Hawking poślubił Jane Wilde (Felicity Jones) w 1965 r. Spędzili ze sobą prawie trzydzieści lat. Coś, co początkowo zapowiadało się na sielankę, okazało się trudną przeprawą przez wyniszczającą organizm Hawkinga chorobę (stwardnienie zanikowe boczne). Historia o tym, kiedy geniusz zderza się ze słabością. Ale też wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa.

Joosep - syn wojskowego - jest introwertykiem o milczącym usposobieniu. Nie podoba się to jego kolegom z klasy, którzy pozwalają sobie na ordynarne żarty w stosunku do niego. Jedyną osobą, która postanawia się za nim wstawić staje się Kaspar - jeden z byłych oprawców. Gdy poziom poniżeń przekracza próg tolerancji Joosepa i Kaspara, chłopcy postanawiają coś z tym zrobić.

Aynur (Almila Bagriacik) jest śliczną i pełną życia szesnastolatką o tureckich korzeniach, która mieszka w Niemczech wraz ze swoją rodziną. Chce być niezależna, ale jej zachwyt zachodnim stylem życia budzi sprzeciw najbliższych. Zwłaszcza jej bracia są temu przeciwni. W końcu dziewczyna zostaje zmuszona do wyjścia za agresywnego mężczyznę, którego nie darzy uczuciem. Zachodzi w ciążę i uzmysławia sobie, że nie tak powinno wyglądać jej życie. Ucieka do Berlina, gdzie rodzi syna, znajduje pracę i... wreszcie prawdziwie się zakochuje. Niestety członkowie rodziny, a zwłaszcza przywiązani do tradycji bracia, nie zamierzają zaakceptować jej decyzji o samostanowieniu. Dziewczyna niedługo ma okazję cieszyć się wolnością...

Mistrzowski true crime o dziennikarce tropiącej seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed, która z narażeniem życia rzuca wyzwanie patriarchalnej zmowie. Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet nie ma żadnej wartości.

Błyskotliwy wynalazca zamierza zrewolucjonizować świat motoryzacji, projektując samochód przyszłości.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy.

Film oparty na faktach. Hiszpania, rok 1939. Do Madrytu wkraczają wojska domowe generała Franco. Wraz końcem wojny domowej rozpoczynają się krwawe represje wobec politycznych przeciwników nowej władzy. Wielu republikanów opuszcza kraj z obawy przed aresztowaniem. Inni jednak pozostają w kraju i kontynuują walkę z reżimem Franco. Wśród tych, którzy pozostali, jest 13 tytułowych róż - mniej lub bardziej zaangażowanych w walkę polityczną kobiet i dziewcząt. Wkrótce zostają one oskarżone o wspieranie rewolucji i próbę zamachu na generała Franco. Po brutalnym przesłuchaniu bohaterki trafiają do więzienia Venta.

Reżyser udaje się do Afryki, aby nakręcić film. Na miejscu oddaje się polowaniom, co wywołuje nieporozumienia z resztą ekipy.

Nafas jest dziennikarką, która urodziła się w Afganistanie, ale jeszcze jako dziecko wyjechała z rodzicami z kraju i zamieszkała w Kanadzie. Jej siostra nie miała tyle szczęścia. Jako dziecko straciła nogi w wyniku eksplozji miny i pozostała w Afganistanie. Wiele lat później Nafas otrzymuje list od swojej siostry, w którym pisze ona, iż zamierza popełnić samobójstwo. Dziennikarka postanawia więc wrócić do opanowanego przez Talibów Afganistanu i powstrzymać siostrę przed dokonaniem samobójstwa.

Niezwykła, oparta na faktach historia chłopca żydowskiego pochodzenia, ukrywającego się w lasach okupowanej przez Niemców Europy Wschodniej.