Dve rozdielne povahy, dva rozdielne osudy a polovica sveta spája tento animovaný príbeh, ktorý rozpráva o priateľstve dvoch úplne odlišných ľudí, ktorí sa poznajú len prostredníctvom svojich listov. Mary Daisy Dinkel, bacuľaté osemročné dievčatká žijúce na predmestí austrálskeho Melbourne a Maxa Horowitza, veľmi obézneho štyridsaťštyriročného Žida žijúceho v pulzujúcom New Yorku, trpiaceho Aspergerovým syndrómom. Film sleduje Maryno dospievanie a Maxov prechod zo stredného k neskorému veku a objavuje medzi nimi silné puto, ktoré prekoná o veľa viac než obvyklé kamarátske vzostupy a pády. Mary a Max nás vedú cestou neobyčajného priateľstva, ktoré musia čeliť autizmu, Taxidermii, psychiatrii, alkoholizmu, obezite, kleptománii, sexuálnym rozdielom, dôvere, kopulujúcim psom, náboženským rozdielom, agorafóbie a mnohým ďalším životným prekvapeniam.

Je jedno, či spolu hovoria muži, alebo ide o dialóg medzi mužom a ženou. Švankmajer bez použitia jediného slova na trojici príkladov ukazuje, že v komunikácii vládne agresivita, boj o dominanciu, sebectvo, neochota až neschopnosť načúvať druhému.

Neznámy muž kvôli svojej zvedavosti uviazne v byte, kde však platia úplne iné zákony. Pokus sa najesť dopadne katastrofálne, pretože sa lyžička premení v sitko, vajíčko má doslova ťažkotonážne vlastnosti a doska jedálenského stola je niekedy priepustná. Podobne je to aj s posteľou. Taká nenápadná vzbura obyčajných vecí...

Infantilný svet hračiek a detských hier je v tomto ďalšom krátkometrážnom animovanom počine oživovaný "zvnútra", bez prítomnosti ľudí. Film je imaginatívnou hrou, ktorá znázorňuje emocionálnu podstatu detstva.

Krátkych film pojednáva o veciach, ktoré sa zhromaždili na lúke za účelom pikniku. Aký je však jeho skutočný účel vedia len ony samy. Alebo ho pozná titulný pán Weissmann? Podivný iracionálny surrealistický príbeh je vystavaný na invenčnej animácii neživých predmetov a záverečnej pointe, ktorá až spätne osvetlí predchádzajúce nuansy deja.

Záznam z koncertu operného speváka Josého Curu a Slovenskej filharmónie v rámci medzinárodného multižánrového festivalu Symfónia umenia.

Janáčkova trojaktová opera Káťa Kabanová v réžii Barrieho Koskyho, ktorú na Felsenreitschule naštudoval český dirigent Jakub Hrůša s medzinárodným sólistickým obsadením, bola uvedená 7. augusta na Salzburskom festivale 2022. Príbeh sa odohráva v Kalinove na brehu Volgy v 60. rokoch 19. storočia. Mladý učiteľ Kudrjáš v ovocnom sade obdivuje pohľad na krajinu a rieku. Idylku naruší zlostný výstup kupca Dikoja a jeho synovca Borisa. Jeho nešťastie znásobuje beznádejná láska k vydatej žene - Kateřine Kabanovej. Ani Káťa nie je v manželstve šťastná, keďže žije so slabým manželom Tichonom a despotickou svokrou Kabaničovou. Tá prikazuje svojmu synovi, aby išiel na trh do Kazane, a vyčíta mu nedostatok synovskej lásky...