Сейбей е посредствен, недобре платен самурай, който се опитва да свърже двата края, работейки допълнително като чиновник в кантората на клана. Докато колегите му прекарват вечерите, наливайки се със саке в местната кръчма, Сейбей се прибира право у дома, за да се погрижи за двете си малки дъщери и възрастната си майка. роткото му съществуване е объркано след като получава задача от господарите си, противно на волята си да убие воин-ренегат, нарушил вечния самурайски кодекс. Йоджи Ямада, създателят на "Тора-сан" - най-дългата комедийна поредица в историята на киното, е съчетал романтика, трагикомедия и носталгия до съвършенство.
Епична историческа сага от XVI век и пронизителна любовна история за един от най-великите императори на Индия Джалалуддин Мохаммад Акбар, останал известен в историята като великият могул Акбар и прекрасната принцеса Джодха. В онези времена, когато мюсюлманите и хиндуистите изпитват дълбока неприязън един към друг раджата на Раджпут Бхармал Амер предлага на младият завоевател съюз и ръката на своята дъщеря - един съюз, който е бил призван да съедини не само две сърца, но и две религии.
Филмът на Джон Сингълтън проследява реалните събития в градчето Розууд във Флорида, където след фалшиво обвинения са линчувани и убити шестима чернокожи, а цялото селище, населявано основно от чернокожи – подпалено. Причината е плъзнал слух за бита и изнасилена от чернокож скитник бяла жена. Следва кървава вендета от страна на бялото население, при която загиват осем души. Във филма има двама реални (чернокожият Силвестър, станал свидетел на клането и Джон Райт, собственик на магазин, който помага на част от населението да избяга от района) и един измислен главен герой – Ман, чернокож скитник, напразно набеден за престъпник. Филмът е номиниран на филмовия фестивал в Берлин за режисура.
"Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно за него”, казва един от най-бележитите драматурзи на късновикторианската епоха. През 1895 г. Оскар Уайлд е осъден на две години каторжен труд за непристойно поведение и хомосексуализъм. След излизането си от затвора се установява в Париж, където се препитава с оскъдна помощ от семейството си. Рупърт Евърет разказва неразказаната история за последните, трагични дни от живота на Уайлд – човек, който наблюдава собственото си поражение от иронична дистанция и се отнася към трудностите, застрашаващи живота му, с хумор и безпристрастие.
След смъртта на съпруга си - беден, но достоен мъж, трудолюбивата Мери Басет се бори, за да отгледа дъщерите си Тили и Прюдънс, както и сина си Соломон в скромна ферма в Ню Хемпшир. С наближаването на Деня на благодарността наближава и датата, на която Мери трябва да изплати дълга си към г-жа Хопкинс. Тя се притеснява, че няма да може да осигури на децата си празника, който заслужават. Тогава Тили, която мечтае да стане писателка, съставя план. Тя пише писмо с молба за помощ до Изабела Каудуел - жена от висшето общество, която е и нейна баба. Изабела се е отказала от всякакъв контакт със семейството на Мери, след като дъщеря й се омъжва за мъж под нейното ниво.