Najdroższy film w dziejach rosyjskiej kinematografii. Ponad 7-godzinna epopeja wojenna, zrealizowana z niespotykanym rozmachem. Wielka Wojna Ojczyźniana pokazana została z uderzającym realizmem i dbałością o szczegóły, a sceny ostatecznego tryumfu wojsk radzieckich nad III Rzeszą, czyli upadek Berlina, uznawane są do dziś za jedne z najlepszych w historii kina. Unikalne materiały dokumentalne z archiwów radzieckich w połączeniu ze fragmentami kronik filmowych koproducenta epopei - NRD - i nieomal nieograniczonym budżetem sprawiają, że efekt końcowy nie ma sobie równych. Na uwagę zasługuje międzynarodowa obsada, w tym udział wybitnych polskich aktorów - Jana Englerta, Barbary Brylskiej, Daniela Olbrychskiego, Franciszka Pieczki.
Akcja filmu rozgrywa się na dwóch, przeplatających się ze sobą płaszczyznach czasowo-przestrzennych. Pierwsza z nich przedstawia wizytę Ludmiły Pawliczenko jako członka radzieckiej delegacji w Waszyngtonie, która daje początek jej osobistej zażyłości z Eleanorą Roosevelt. Druga – to historia kariery Ludmiły jako snajpera Armii Czerwonej biorącej udział w pierwszych miesiącach II wojny światowej w ZSRR.
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł spróbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym był kiedyś.
Rankiem 9 kwietnia 1940 roku wojska niemieckie przekraczają duńską granicę. W południowej Jutlandii opór najeźdźcy stawia niewielki odział kolarzy pod dowództwem podporucznika Sanda.
Berlin, rok 1940. Małżeństwo klasy robotniczej Otto i Anna Quangel otrzymują wiadomość o śmierci swojego jedynego syna na polu walki i postanawiają stawić opór nazistowskiemu reżimowi na swój własny sposób. Niebawem Gestapo podąża tropem zdrady.
Scenariusz filmu zrealizowano na podstawie książki Jana Gerharda "Łuny w Bieszczadach". Bieszczady, rok 1946. Toczą się krwawe walki z ukraińskimi nacjonalistami i polskim podziemiem. Ogniomistrz Kaleń marzy o powrocie do domu, ale jego oddział pod dowództwem kapitana Wierzbickiego ściga grupę Żubryda. Część żołnierzy ginie na polu minowym, a ci, którym udało się przeżyć, dostają się do niewoli. Kaleń zostaje poddany ciężkim torturom. Chcąc ratować życie, przebiegły żołnierz udaje dezertera i zdrajcę.
Radziecki pilot odwiedza podwarszawską wieś, w której ukrywał się podczas wojny. Spotyka tam swoją dawną miłość.