Jurij Żywago ma osiem lat, gdy umiera jego matka. Wychowują go przyjaciele rodziców. Po latach Jurij bierze ślub z ich córką, Tanią. Rozpoczyna studia medyczne. Pewnego dnia poznaje w tramwaju Larę, na którą od razu zwraca uwagę. Nie mogą być razem, jednak po latach znów się spotkają. Podczas wojny Żywago pełni obowiązki lekarza w szpitalu, w którym Lara jest pielęgniarką. Oboje są w związkach małżeńskich i mimo płomiennego uczucia ponownie muszą się rozstać.
Łotwa. Wybuch I wojny światowej przerywa miłosną idyllę szesnastoletniego Artursa. Po utracie matki i domu zdesperowany chłopak postanawia zaciągnąć się do wojska. Marzy o zostaniu bohaterem, jednak wojna okazuje się wyglądać zupełnie inaczej niż sobie wyobrażał - nie ma chwały, nie ma sprawiedliwości. Jest tylko rozpacz. W końcu Arturs znajduje w sobie siłę do stoczenia ostatecznej bitwy i wraca do domu, aby zacząć wszystko od nowa.
Brawurowy film akcji z gwiazdorską obsadą. Historia amerykańskich pilotów, którzy dołączyli do francuskiej eskadry myśliwców przed przystąpieniem USA do wojny. Amerykańscy chłopcy zostali bohaterami legendarnej jednostki Lafayette Escadrille. Dzieło Deana Devlina, producenta największych widowisk filmowych.
Końcówka I wojny światowej. Manfred von Richthofen, znany po obu stronach frontu jako Czerwony Baron, to nie tylko as niemieckiego lotnictwa, ale i symbol oczekiwanego przez Niemców zwycięstwa. Walki powietrzne to dla niego bardziej kwestia współzawodnictwa sportowego i honorowej rywalizacji niż akty krwawej agresji. Jego imię wzbudza u przeciwników grozę i respekt, jednak po drugiej stronie ma godnego siebie rywala – Roya Browna, pilota kanadyjskiej floty powietrznej. Dojdzie między nimi do jednego z najsłynniejszych podniebnych pojedynków w historii.
Podczas ceremonii nadania tytułu kardynała, Stephen Fermoyle (Tom Tyron) wspomina długą drogę zawodową, którą przebył do tego czasu. Poznajemy więc młodego księdza, który właśnie kończy seminarium w Rzymie jako jeden z najlepszych studentów i wraca do rodzinnego Bostonu, gdzie po raz pierwszy poznaje trud posługi kapłańskiej. Zesłanie do najbiedniejszej parafii w stanie, zwątpienie w sens posłannictwa, walka z hierarchią kościelną i segregacją rasową, czy w końcu nieszczęśliwa miłość młodej Anny Marii (Romy Schneider) odbijają się we wspomnieniach tytułowego kardynała.
1915 rok. Życie w gospodarstwie Paridier zmieniło się dramatycznie od czasu, gdy mężczyźni z rodziny (Constant, Georges i Clovis) opuścili dom i zaczęli walczyć na linii frontu. Hortensja Sandrail, matka Henri, Constant’a, teściowa Clovisa i córka Solange musiały poradzić sobie z całym obciążeniem pracą na gospodarstwie. Nadchodziły żniwa, więc kobiety podjęły decyzję o zatrudnieniu parobka… Było niestety już za późno bo nikt nie był dostępny na rynku pracy. Burmistrz jednak wychodząc z pomocą kobietom – poleca im sierotę – Francine Riant, która chce zrobić. Hortensja zgadza się – wybór wkrótce wydaje się być błogosławieństwem, ponieważ dziewczyna okazuje się idealna: dobrze wychowana , pełna szacunku – jest również pracowita… Pewnego dnia Georges przyjeżdża do gospodarstwa na przepustkę i zakochuje się w Francine…
Tam poznaje piękną dziewczynę, Madeleine de Sainte-Ilette , w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Ich idylla zostaje przerwana wybuchem kolejnych walk w południowej Saharze, w których Charles bierze udział pod dowództwem pułkownika Dudreuilh. Jego bohaterstwo i poświęcenie zostaje docenione przez przełożonych, którzy wysyłają go w misji specjalnej do Paryża. Podczas swej krótkiej bytności w stolicy Charles poznaje i nawiązuje romans ze słynną pisarką Louise Tissot . Po powrocie na Saharę Charles decyduje się na poślubienie Madeleine.