Solaris – planeta, która materializuje obraz tych, z kim nie jesteśmy w stanie się rozstać w swoich myślach, uczuciach, życzeniach, bez względu na to, jakiego rodzaju są to uczucia: czy to miłość, żal, czy poczucie winy. Solaris nie więzi, ale i nie wypuszcza swoich gości, wciela jedynie w życie to, z czym nigdy nie będzie się w stanie rozstać. W dużej mierze film stanowi połączenie fantastyki z rozmyślaniami o kosmosie, Ziemi, człowieku, sumieniu, życiu, śmierci i odpowiedzialności przed przyszłością.

II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem jednak są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii – Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.

Koniec 1944 roku, żołnierze wrogich armii: Fin oraz Rosjanin trafiają do gospodarstwa Laponki. Cała trójka zmuszona jest do współpracy mimo nienawiści i barier językowych.

Dramat oparty na potajemnych interesach w Afganistanie pewnego teksańskiego kongresmana, Charliego Wilsona, gdzie jego próby pomocy dla rebeliantów w ich wojnie z Sowietami mają wiele nieprzewidzianych i rozległych konsekwencji.

Podczas II wojny światowej, Stany Zjednoczone dostarczały ZSRR sprzęt wojskowy, w tym samoloty przerzucane drogą powietrzną przez Alaskę i Syberię. W 1943 roku, na jednym z polowych lotnisk na Czukotce, nieoczekiwanie umiera komendant. Na miejsce, celem zbadania sprawy, przybywa oficer kontrwywiadu NKWD. Równolegle rodzi się miłość między radzieckim żołnierzem, a amerykańską pilotką.