Akcja rozgrywa się u schyłku komunizmu w Rumunii, bodaj jedynym kraju dawnego bloku, gdzie aborcja była nielegalna. Kobieta, która próbowała złamać przepisy, narażała się nie tylko na wyrok, ale przede wszystkim na serię trudnych do zniesienia upokorzeń. Taki los spotyka bohaterki filmu Mungiu, dwie przyjaciółki, studentki politechniki mieszkające w jednym pokoju w bukareszteńskim akademiku - Otilię i Gabitę. Gabita jest w ciąży, chce ją usunąć, ale sytuacja przytłacza ją i niemal paraliżuje.
"Dzienniki motocyklowe" to kino stylizowane na dokument. Jest to opowieść o sztucznie podzielonym granicami kontynencie, kryjącym wiele tajemnic. Są tam biedne miasteczka, w których ludzie walczą o byt i pracę, oraz hacjendy bogaczy. W podróż motocyklową po Ameryce Południowej wyruszają dwaj naiwni młodzieńcy, którzy odkrywają jej ciemne i jasne strony. Wyprawę kończą już jako dwaj młodzi mężczyźni, którzy w trakcie wędrówki podjęli ważną decyzję, co dalej robić ze swoim życiem. W "Dziennikach" odnajdziemy przygodę, pokonywanie własnych słabości i wspaniałą męską przyjaźń, która dojrzewa wraz z bohaterami.
Film oparty na autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Jego ofiary były młode, przeważnie poniżej siedemnastego roku życia. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromne zaangażowanie w sprawę detektywa Burakova (Stephen Rea) i jego niemalże obsesyjne dążenie do osiągnięcia celu zaczęło przynosić rezultaty.
Mick Travis (Malcolm McDowell) wraca do swojej szkoły po wakacjach spędzonych w Londynie. College House to typowa brytyjska placówka z internatem. Panuje w niej podział hierarchiczny, w którym uczniowie znajdujący się na niższych szczeblach, codziennie padają ofiarami brutalnego traktowania. Mick, mając już dość ogólnego terroru, postanawia się zbuntować. Razem z dwójką przyjaciół rozpoczynają walkę przeciwko biernym opiekunom i kolegom.
Jesienią 1956 roku, gdy radzieckie czołgi rozjeżdżały państwo węgierskie, Karcsi Szabo i jego drużyna walczą z Rosjanami o złoty medal w piłce wodnej na igrzyskach olimpijskich w Melbourne. Mecz stał się najkrwawszą rozgrywką w historii sportu, symboliczną bitwą o honor i wolność, na którą spoglądał cały świat.
Dla Tomasza, praskiego chirurga i niepoprawnego kobieciarza, największym szczęściem jest całkowita wolność osobista. Szuka seksu bez zobowiązań, chce zasmakować nieznośnej lekkości bytu i nie obchodzą go takie rzeczy jak stałe związki czy komunizm. Niech inni mieszkańcy Pragi walczą o prawo do szczęścia i wolność narodową. Tak dzieje się do momentu, gdy Tomasz natrafia na prawdziwą miłość.
Russell Price jest cenionym amerykańskim fotoreporterem. Zjawia się zawsze tam, gdzie rozgrywają się ważne wydarzenia, a wykonane przez niego zdjęcia są wręcz rozchwytywane. Wraz ze znanym redaktorem Alexem i dziennikarką Claire udaje się do ogarniętej wojną domową Nikaragui. Dzięki pomocy człowieka, podającego się za amerykańskiego szpiega, Russell i Claire docierają do pryzmatów, gdzie robią cenne zdjęcia. Wkrótce, ginie wódz buntowników. Jego ludzie chcą to ukryć i proszą Price'a o sfotografowanie zabitego w ten sposób, aby sprawiał wrażenie żywego człowieka. Wkrótce, fałszywe zdjęcie obiega świat, co prowadzi do nieprzewidzianych konsekwencji...