1978-ban az iráni forradalom elűzte a nyugatbarát uralkodót, és kikiáltották az iszlám köztársaságot. Egy évre rá a korábbi sah Amerikába utazott gyógykezelésre, a hírre november 4-én a tömeg megrohanta a teheráni amerikai nagykövetséget, túszul ejtette az ott dolgozó 52 diplomatát, kirobbantva a 444 napos túszdrámát. Az akció idején azonban hat embernek sikerült megszöknie és elrejtőznie. Mindenki tudta, csak idő kérdése, hogy rájuk akadjanak. A CIA "beszivárgási" szakértője, Tony Mendez előáll egy mentőakció tervével.
A negyvenes évek második felében az Egyesült Államokban tetőfokára hág a hidegháborús paranoia. A McCarthy szenátor nevével fémjelzett időszakban támadás indult a baloldali vagy annak vélt filmesek ellen. Közéjük tartozott Hollywood legjobb forgatókönyvírója, Dalton Trumbo is. A társaival együtt 1947-ben letartóztatták, majd feketelistára tették őket. Az állítólagos Amerika-ellenes tevékenységüket vizsgáló bizottság előtt nem volt hajlandó válaszolni a kérdésre, hogy kommunista volt-e vagy sem.
Queimada kis karib tengeri sziget az 1800-as években. A természet földi paradicsommá tette, az ember pokollá. A portugál gyarmaton az óriási bevételt hozó cukorültetvényeken nyomorúságban tengődő rabszolgák fellázadnak kizsákmányolóik ellen. Az angolok nem késlekednek a beavatkozással: William Walker angol zsoldoskatonát (Marlon Brando) azzal a céllal küldik a szigetre, hogy tovább szítva a felkelést, az angolok kezére játssza a cukorkereskedelmet.
Napsugár, Nagy-Britannia utolsó gyarmata épp elnyerné függetlenségét, mikor meggyilkolják az angol kormányzót. A Scotland Yard nyomozója sötét titokra bukkan a paradicsomi sziget pálmafaligeteinek árnyékában: a nagyhatalmú és gátlástalan kábítószermaffia szoros kapcsolatban áll a sziget egyik elnökjelöltjével. Politikai összefonódások, merényletek történnek, melyek sorra felvetik a kérdést: valóban megérett Napsugár a függetlenségre?
Rum, cukor, dohány. Ha ebből csak az egyik van meg, már akkor gazdag ember vagy Kubában. Ha mindhárom, akkor nagy diktátor vagy, s talán szabad is lehetsz. Don José Pulído, a sziget egyik leggazdagabb embere, mindhárom gyár tulajdonosa. Fia, Juan a legléhűtőbb "kurvapecér" Havannában. Felesége, az ambíciózus, szépséges és gazdag Alexandra Lopez de Pulído. Míg férje casinózik és kurválkodik, addig a felesége a gyárat vezeti. A hatvanas évek Kubája forradalmi és kaotikus állapotokat tükröz. Havannában az állandó politikai zavargások miatt senki nem érezheti magát biztonságban. Batista és Rivero Águeró hívei, fidelisták, önjelölt forradalmárok, egyetemisták, gyárigazgatók, gyári munkások, brit katonák, kubai vezérkari főnökök hadakoznak egymással, mi másért, mint Kubáért. A Rádió Rebelde, a Felkelők Rádiója mindenütt hallatja agitprop hangját, forradalmat hirdet, szabadságot és reményt ígér.