Поредната комична случка от преживяванията на Бъстър и Сибил. Двамата излизат от църквата, където току-що са сключили брак. Сред многото подаръци е и една сглобяема къща, в която двамата правят сметка да се нанесат. Срокът за сглобяване на новия дом е една седмица, но комичните моменти започват веднага, след като се разбира, че номерата на сглобяемите елементи са разменени и финалният вид на къщата няма скоро да се получи. Това е първата поява на Бъстър Кийтън на големия екран без компанията на Фати Арбъкъл.

В първата част режисьорът представя историята на Моисей, който води евреите от Египет към Обетованата земя, а във втората как десетте божи заповеди могат да бъдат прилагани в днешно време, като действието се развива в Сан Франциско, като нещата са ситуирани около двама братя, единият от които отказва да се съобразява със заповедите. Суперпродукцията на Сесил Б. Де Мил е с баснословния бюджет от 1 800 000 долара. През 1956г. Де Мил отново снима"Десетте божи заповеди", този път със звездите Чарлтън Хестън, Юл Бринър и Ан Бакстър, като бюджетът този път е 13 000 000.

Деветгодишната Джесика Ригс, дъщеря на обедняващи фермер, все още вярва в Дядо Коледа, въпреки, че всички около нея всячески се опитват да й докажат, че той не съществува. Точно когато вярата на младото момиче започва да я напуска тя попада на елен с ранен крак, който й напомня за Прансър - един от осемте елена на белобрадия старец. Без да казва на никого и убедена, че това е истинския магически елен Джесика го скрива в семейния обор и започва да го храни и лекува. С помощта на своя брат и добродушен местен лекар младото момиче прави всичко възможно да опази Прансър от своя баща, който е убеден, че има нещо нередно във фермата му. Времето изтича и Джесика трябва бързо да намери начин да се свърже с Дядо Коледа и да му върне магическия елен.