Darwin volt az, aki véget vetett a sötétség évszázadainak, és rávilágított: "a természetben semminek sincs értelme - kivéve, ha evolúciós szemszögből nézzük". Következzék tehát egy fontos film, egy régi nagy gondolkodóról, mégpedig egy mai, nagy gondolkodó tolmácsolásában. A film műsorvezetője David Attenborough, szenvedélyes darwinista, aki az alábbi kérdésekre keresi a választ: - Hogyan és miért állt elő Darwin az elméletével? - Miért gondoljuk, hogy igaza volt? - Miért fontosabb ez az elmélet, mint eddig bármikor?
A félig-meddig még az emberszabású majmok közé sorolt Australopithecus és a Homo nem közötti átmenet talán a legfontosabb fejezete az emberi evolúciónak - mégis, leletek híján, eddig alig tudunk róla valamit. A közelmúltban azonban gyökeresen megváltozott a helyzet: egy dél-afrikai barlang mélyéről olyan csontdarabok kerültek elő - méghozzá ezrével(!) -, melyek most először érdemleges információt szolgáltathatnak az emberiség eddig ködbe burkolódzó hajnaláról...
Muszlimok, zsidók, keresztények. Vallások, eszmék, hívők, különös megnyilvánulások. Miben, miként és hogyan hiszünk? Cionista múzeum Kentuckyban, Jézus Szeretete mozgó kápolna az ország útjain; a másképp vélekedő rabbi, s ahogy egy muzulmán zenész gondolkodik a zsidókról. Bill Maher az Államokban készítette színes, nem egyszer humoros interjúit. Ezekből készült a film.
Ebben az inspiráló filmben a természet szépségeit és struktúráit mutatjuk be, s kiderül, hogy varázslat, vagy isteni mű helyett minden a fizika törvényein nyugszik. A káosz matematikája magyarázza meg az univerzum rendjét. A legjobb, hogy nem kell tudósnak lenni, hogy ezt megértsük. A természet tele van csodálatos példákkal arról, hogyan változik az egyszerű összetetté. A fák, a felhők, az emberek - ha egyszer belepillantott a sorozatba, nem fog tudni ugyanolyan szemmel nézni a világra többet.A műsorban Jim Al-Khalili megpróbálja feltárni a tudomány egyik legnagyobb rejtélyét: Hogyan alakult ki intelligens élet egy olyan univerzumban, amely porfelhőből indult? Hogy jelent meg a rend a rendszertelenségben?
A Föld, a víz és a szárazföld, az ember, a férfi és a nõ teremtésének õsi történetét elevenítik meg e film költõi szépségû képsorai. Egy vén nomád pásztor valahol a pusztában egyszerû szavakkal mesél a tüzet körülülõ gyermekeknek Ádámról és Éváról, a tudás fájáról, az Édenkertbõl való kiûzetésrõl, Káin bûnérõl, Noé bárkájának történetérõl, s legvégül a szivárványról, mely megpecsételi az Isten emberrel kötött szövetségét. Meséje a felelõsségrõl is szól, mellyel az ember tartozik a Föld minden élõlényéért, hiszen a Mindenható az embert rendelte valamennyi teremtmény urául.
Azt mindannyian tudjuk, hogy Földünkön az élet az ősi tengerek mélyén jött létre, védve a felszín mérges gázaitól és a Nap halálos sugaraitól. De vajon hogyan zajlott le ez a folyamat? Erre keresi a választ ez az igazán tudományos, ugyanakkor meglehetősen fantasztikus dokumentumfilm. Az Élet eredete egy varázslatos utazás a múltba, a négy milliárd évvel ezelőtti Földre. A tudomány és a technika segítségével felidézzük azt az időszakot, amely az első létformák megjelenésétől addig tartott, míg a kétéltűek elhagyták az élet szülőhelyét, az óceánt és nekiláttak az élettelen szárazföld meghódításának.