Historia samotnego wojownika, który w swej wędrówce przybywa do obcego miasta, terroryzowanego przez dwa zwalczające się klany. Oferuje swe usługi temu, kto da więcej, ale odkrywszy zdradę zleceniodawców, doprowadza do sytuacji, w której obie strony ponoszą klęskę.

Opowieści księżycowe to romantyczna i posępna baśń o garncarzu, który uciekł od swego domowego szczęścia w marzenia, by potem odnaleźć się jeszcze samotniejszym i nieszczęśliwszym. Niezwykła subtelność, umiejętność nadawania ukrytych znaczeń codziennym sytuacjom i przedmiotom, wreszcie niezauważalna zdolność panowania nad nastrojami postawiły Mizoguchiego w rzędzie klasyków, których dzieła posiadają doskonałą spójność treści i formy.

Japonia XIXw. Film opowiada historię biednego samuraja sprzedającego swój miecz, aby opłacić pochówek żony. Pozbawiony broni cały swój czas poświęca opiece nad dwoma córkami oraz starą matką. Pewnego dnia musi stanąć w obronie honoru dawnej towarzyszki zabaw.

Młody, dumny samuraj, Shinnojo Mimura (Takuya Kimura), jest rozczarowany swoimi obowiązkami, które polegają na sprawdzaniu, czy potrawy, podawane jego daimyo, nie zostały zatrute. Marzy o tym, by móc się poświęcić uczeniu dzieci sztuki władania mieczem, w jego własnym dojo. Pewnego dnia Mimura pada ofiarą swojego zajęcia i w wyniku zatrucia zapada w śpiączkę. Dzięki opiece oddanej żony, Kayo (Rei Dan) udaje się go uratować, ale samuraj traci wzrok. Bojąc się, że nie będzie w stanie utrzymać żony i wiernego sługi, Mimura rozważa popełnienie seppuku. Rodzina Mimury umywa ręce - nikt nie chce zostać obarczony ciężarem utrzymywania bezużytecznego krewniaka. Ciotka sugeruje Kayo, by przyjęła pomoc finansową od doradcy Shoguna - Lorda Shimady (Mitsugoro Bando), mimo iż ceną za przysługę najprawdopodobniej będzie ciało Kayo. Kiedy Mimura dowiaduje się, że jego żona musiała oddać się innemu mężczyźnie, by utrzymać rodzinę, rozwodzi się z nią i wyrzuca ją z domu.

Film powstał na podstawie tradycyjnej sztuki Kanjincho japońskiego teatru Kabuki. Jednak nie jest to ścisła interpretacja Kabuki a raczej jego parodia i ideałów związanych z honorem i oddaniem Panu. Pewien japoński władca Yoshitsune zostaje prawie zamordowany przez swojego brata Yoritomo. Yoshitsune w przebraniu bagażowego wraz z jego ochroniarzami i pozostałymi najwierniejszymi sługami, przebranymi za buddyjskich mnichów próbują przedostać się za granicę. Jednak, kiedy już docierają do granicy muszą udowodnić, że naprawdę są tymi ludźmi, za których się podają...

Tabu to rozgrywająca się w Kioto, u schyłku epoki szogunów, opowieść o narodzinach zakazanej miłości, która przyczynia się do powstania konfliktu między grupą młodych wojowników, uczniów elitarnej szkoły dla samurajów. Był to okres, gdy tradycyjna sztuka walki samurajów zaczęła stopniowo zanikać ze względu na rozwój nowoczesnej broni. W tej akademii o niezwykle surowym rygorze, gdzie najmniejsze wykroczenia przeciwko kodeksowi samurajów były karane śmiercią, pojawia się 18-letni wojownik Sozaburo Kano. W jego przybyciu nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że chłopak roztacza wokół siebie tajemniczy urok. Jego uwodzicielskie zachowanie wywołuje w szkole poruszenie i zakłóca spokojne dotąd życie uczniów. Choć przełożeni szybko dostrzegają olbrzymi talent Kano, nie podoba im się charakter jego kontaktów z innymi uczniami. Chłopiec o zimnych, sprytnych oczach roztacza wokół siebie aurę seksualnej dwuznaczności.