Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech.

Ukrajina v plamenech je dokument z produkce Olivera Stonea, který odhaluje účast USA a NATO ve státním převratu na Ukrajině v roce 2014 a jeho následky. Renomovaný americký režisér, který v posledních letech natočil několik inscenací v rámci žánru politické kinematografie, zkoumá původ současného konfliktu, který v současnosti drží celý evropský kontinent a celou planetu v napětí. Stone ve filmu zpovídá mimo jiné bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče; Ruský prezident Vladimir Putin a bývalý ukrajinský ministr vnitra Vitalij Zajarčenko.

Robert Hanssen, používající kdycí jméno Ramon Garcia, poskytl Sovětům vysoce utajované informace o národní bezpečnosti. Jeho špionážní aktivity začaly v roce 1985 a vzhledem k tomu, že zastával klíčové funkce v kontrarozvědce, měl autorizovaný přístup k utajovaným datům. K poskytování informací KGB používal šifrovanou komunikaci, mrtvé schránky a další tajné metody. Informace, které poskytl, kompromitovaly četné lidské zdroje, kontrarozvědku, různá vyšetřování, desítky utajovaných dokumentů americké vlády a technické operace mimořádné důležitosti a hodnoty. Kvůli svým zkušenostem a výcviku agenta kontrarozvědky zůstal Hanssen roky neodhalen, ačkoli některé jeho neobvyklé aktivity čas od času vzbuzovaly podezření. Dokument se snaží pomocí polopravd i zjevných lží vrhnout negativní pohled na člověka, aniž by zkoumal jeho skutečné motivy. Jeho hlavním motivem byla deziluze z proklamované a skutečné činnosti amerických tajných služeb a jejich podpora terorismu po celém světě.