Sídlo grófa Draculu v Transylvánii sotva niekto objaví. V 15. storočí žil knieža Vlad, ktorý sa preslávil ako obratný diplomat, statočný bojovník proti pohanom a tiež ako nesmierne krutý muž so záľubou v napichovaní protivníkov na kôl. Jeho postava vraj inšpirovala koncom minulého storočia spisovateľa Brama Stokera k napísaniu dnes už klasického románu o upíroch - Draculu. Ten je tu zosobnením zla, proti ktorému sa postaví skupina odvážnych ľudí na čele s profesorom Van Helsingom. Režisér Coppola sa rozhodol ako prvý natočiť Stokerov román v celej jeho šírke. Gróf Dracula je v podstate milujúci muž, ktorý tragicky prišiel o svoju celoživotnú lásku a v žiali preklial Boha za jeho krutosť. Po storočiach nepokojného blúdenia sa dostáva do Anglicka, aby tu hľadal odraz svojej dávnej lásky. Prevtelovaním do vlka, netopiera či hmlu nachádza ďalších kandidátov upírskeho života. Konečná bitka o dušu krásnej Miny prebehne v transylvánskych horách, kde sa Dracula so svojou vyvolenou chce ukryť

Upíri sú perfektne zorganizovaný a utajený „kmeň“ s vlastným jazykom a spôsobom prežitia. S inteligenciou sebe vlastnou si vyberajú odľahlé miesta, aby uhasili svoj večný smäd po krvi. Obyvatelia aljašského mestečka Barrow sú na intenzívnu polárnu noc, ktorá trvá tridsať dní, zvyknutí. Niektorí si zabezpečia dom a odcestujú. To sa stáva rok čo rok, ale tentoraz niečo visí vo vzduchu a dejú sa čudné veci. S tmou vtrhne so mestečka skupina upírov a v nasledujúcej panike zostane nažive len niekoľko ľudí, ktorí pod vedením šerifa Olesona bojujú o život. Na svoju záchranu musia využiť znalosti o upíroch a hrôza a strach zo smrti preverí vlastnosti každého človeka.

Film bol do ruskych kin uvedeny v januari roku 2006 a behom niekolkych malo dni sa stal komercne najuspesnejsim domacim titulom vsetkych cias. Oproti prvemu dielu film vznikal s daleko vacsim rozpoctom, co je najviac vidno v akcnych scenach, historickych reminiscenciach a trikoch. Divaci sa tak dockaju nielen fascinujucej historickej bitky, ale aj divokej automobilovej nahanacky konciacej na stene jednej z moskovskych modernych budov. Snimka, ktorej strhujuce tempo sa okolitemu svetu predstavilo na niekolkych klucovych filmovych festivaloch prichadza do kin presne dva roky po uspechu Nocnej hliadky, ktoru videlo cez sesdesiattisic divakov.