Филмът, с който Емир Кустурица печели втората си "Златна палма" от фестивала в Кан. Една балканска история, представяща ужаса на войната в бивша Югославия с нотки черен хумор, блестяща актьорска игра /Мики Манойлович, Миряна Каранович, Лазар Ристовски/, незабравима музика /Горан Брегович/ и сценарий по пиесата на Душан Ковачевич, който и до днес остава сред образците на балканското кино. Кустурица прави и режисьорска версия на филма, която продължава 320 минути, за разлика от оригиналната разпространявана по кината, която е само 170 минути.

През 1942 г. британският войник Джак Селиърс пристига във военнопленически лагер. Лагерът се ръководи от капитан Йоной, който твърдо вярва в дисциплината, честта и славата. Според него, военнопленниците са страхливци, щом са предпочели да се предадат, вместо да се самоубият. Един от тях - преводачът Джон Лорънс, се опитва да обясни начина на мислене на японците, но го смятат за предател.

Главният герой е едно момче, което се намира на крехката възраст от едва седем години. Въпреки това връзката с единия от неговите родители в лицето на бащата е повече от силна и трайна. Тя започва още от момента на раждането и не прекъсва до деня, в който баща му е повикан да изпълни военния си дълг към страната. Започва Втората световна война, но дали това чудовищно и пагубно за света събитие ще успее да прекъсне силните контакти между баща и син?

Истинската история за един от най-блестящите саботьори по време на Втората световна война. След борба с комунистите във Финландия, Макс Maнус се връща в Норвегия, която е окупирана от нацистите и се присъединява към норвежкото съпротивително движение в борбата им срещу германците, но той е арестуван. След като успява да избяга, той бяга към Шотландия, където преминава през подготовка, преди да бъде изпратен обратно към Норвегия, за да изпълняват мисии на саботаж срещу нацистите.

Вдъхновен от невероятната истинска история, Съпротива е епичен разказ за семейството, честта, отмъщението и спасението по време на Втората световна война. Действието се развива през 1941 г., когато хиляди евреи в Източна Европа са преследвани и избивани. След като се спасяват от почти сигурна смърт, трима братя намират убежище в гъстите гори, които познават още от детството си. Там те започват своята отчаяна битка срещу нацистите.

След нападението на Съветския съюз над Полша (17. 09. 1939 г.) близо 4500 полски офицери и кадети са затворени в лагера Козелск на територията на СССР. Повечето от тях са избити в Катин близо до Смоленск през април и май 1940 г. по заповед на Сталин. Общо 15 000 офицери, войници и полицаи, държани в лагерите в Козелск, Осташков и Старобелск, са убити. През 1943 г. германците обявяват, че са открили масовите гробове край Катин. Съветският съюз не поема отговорност и обвинява фашистите за престъплението. През 1944 г. доказателствата са фалшифицирани.

Действието във филма се развива на Филипините през 1945 г. и разказва истинската история на 6-ти батальон, който под командването на лейтенант-полковник Хенри Муци (Бенджамин Брат) се заема с рискована спасителна мисия. Навлизайки 30 мили навътре зад вражеската линия, 6-ти батальон цели да освободи над 500 американски военнопленници от прочутия японски лагер Кабанатуан в най-дръзката възможна мисия.

Втората Световна Война, западна Германия, редник Дейвид Манинг неохотно изоставя смъртоносно ранен другар и търси оцелели от неговия взвод. Скоро научава от командира си, капитан Притчет, че всички са били убити в бой. Въпреки че е поискал да бъде уволнен на база на психично разстройство, Манинг е повишен в сержант и назначен да командва нов взвод от млади новобранци.

Какво е общото между Джордж Вашингтон, майка Тереза, Уинстън Чърчил и индианците навахо Честър Нес и Сам Билисън? Всеки от тях е получил ордена на Конгреса - най-високото американско отличие, връчвано на цивилни граждани. С Нес и Билисън това се случва на 26 юли 2001г. от ръцете на президента Джордж Буш, в присъствието на трима от техните съплеменници - последните оцелели от групата от 29 индианци, участвали в изработването на тайния код, използван от американската армия по време на Втората световна война. Но беше необходим повече от половин век и един филм като "Гласът на вятъра", за да се заговори най-сетне за тези герои.

През 1943 г., умиращ войник, от свален американски бомбардировач над източна Ирландия, предава пръстен на един от местните жители. Молбата му е този пръстен да се върне при годеницата му обратно в САЩ. Петдесет години по-късно пръстенът е открит отново и попада в ръцете на писателя Питър Уудуорд. Заинтригуван, писателят проследява цялата история…