Dwie młode prostytutki próbują odnaleźć szczęście we wrogim i bezwzględnym świecie.

Mieszkańcy Paryża i przyjeżdżający turyści mijają się na ulicach miasta, poszukując prawdziwej miłości, zrozumienia, a czasem pociechy.

Fievel jest młodą rosyjską myszką. Oddzielił się od rodziców podczas podróży do Ameryki, czyli krainy, o której myszki z Europy bardzo marzą, gdyż krąży opinia, że nie ma tam kotów. Kiedy sam trafia do nowego, wielkiego świata ma nadzieję, że odnajdzie rodzinę. Zawiera nowe przyjaźnie, bawi się, a czasmi ucieka przed kotami, których się tu nie spodziewał.

Współczesne Glasgow. Historia miłości łączącej Roisin i Casima. Czy może przetrwać związek nauczycielki muzyki, która naucza w katolickim liceum i pakistańskiego didżeja z muzułmańskiej, wciąż hołdującej tradycji rodziny? Czy będą musieli zrezygnować z przekonań religijnych? Wyrzekną się rodziny? Rozwiązanie, które proponuje Loach w swoim filmie nie jest - jak można by przypuszczać - przewidywalne i banalne.

"Wizje Europy" to gigantyczny projekt stworzony przez Zentropę - firmę produkcyjną założoną m.in. przez duńskiego reżysera Larsa von Triera. Pomysł był prosty: 25 uznanych reżyserów z 25 różnych krajów - członków nowej Unii Europejskiej przedstawia swoją wizję Nowej Europy. Obowiązywała całkowita dowolność artystyczna, filmy mogły dotyczyć zarówno teraźniejszości, jak i przyszłości. Jedynym ograniczeniem był czas etiud - każdy twórca miał do wykorzystania maksymalnie 5 minut. Polskę reprezentuje Małgorzata Szumowska i jej "Skrzyżowanie" ze zdjęciami Michała Englerta.