Tomas sprawia swojej matce same kłopoty, dlatego zostaje wysłany do swojego starszego brata, Federica, zwanego Sombra (Cień), który mieszka w stolicy Meksyku. Bracia, po przesłuchaniu starej kasety, wyruszają w poszukiwaniu przykutego do szpitalnego łóżka Epigmenia Cruza, legendarnego muzyka, którego utwory kiedyś podobno wzruszyły do łez samego Boba Dylana. Mianem „gueros” określani są Meksykanie o jasnych włosach i skórze – dla nich życie teoretycznie powinno być łatwiejsze, ale okazuje się, że wcale tak nie jest.
Pilot odrzutowca Bull Meechum, zwany Wielkim Santinim, wraca do domu po opuszczeniu bazy wojskowej w Hiszpanii. Tam zaprowadza koszarowe nawyki oraz wojskowy dryl. Władcza postawa prowadzi do powolnego rozpadu jego małżeństwa oraz do konfliktu z dziećmi: córką Mary Anne i synem Benem. Burzliwy przebieg mają zwłaszcza relacje między ojcem a synem. Chłopak nie zamierza podporządkowywać się rozkazom. Dąży do samodzielności, podejmując decyzje bez zgody ojca. Gdy zaprzyjaźnia się z czarnoskórym Toomerem, Bull wpada w gniew.
Dwaj bracia dorastają w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, w małym miasteczku, na południe od Rzymu. Przystojny i nieco próżny Manrico podejmuje pracę w fabryce, zostaje przewodniczącym związków zawodowych i marzy o rewolucji. Jego młodszy brat Accio, czując powołanie, wstępuje do seminarium. Jego poglądy są skrajnie prawicowe. W życiu obu braci pojawia się Francesca, studentka pochodząca z arystokratycznej rodziny. Połączeni miłością i przyjaźnią, Manrico, Accio i Francesca, próbują stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą: rodzina, dorosłe życie i polityka…
Sierżant John M. Stryker z korpusu marines jest twardym facetem do najcięższych zadań - ma właśnie zamienić pluton rekrutów w sprawną machinę wojenną. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie doprowadza ich - dyscypliną, ciężką pracą, a nawet i pięścią - do granic wytrzymałości. Nienawidzą go, a zwłaszcza szeregowiec Conway (John Agar), syn dawnego dowódcy Strykera. Wkrótce przyjdzie im sprawdzić skuteczność lekcji Strykera i własną odwagę nie w drobnej potyczce, ale w jednej z najcięższych bitew II Wojny światowej - o wyspę Iwo Jima. Niezapomniane sekwencje batalistyczne oraz scena zatknięcia flagi na górze Suribachi uświetniają ten poruszający dramat o bohaterach i zwycięzcach, znakomicie zagrany przez cały zespół z Johnem Waynem w jednej ze swych najlepszych kreacji.
Film Kim Ki-Duka, przejmujący głos krytyki oraz potępienia konfliktu i wrogości między Koreą Północną i Południową. W 2003 r. otrzymał na festiwalu w Karlowych Warach trzy nagrody, w tym nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej). "Za dobitne i niecodzienne ukazanie ułudy siły, która odbiera człowieczeństwo po dwóch stronach barykady" - brzmiało uzasadnienie tej prestiżowej nagrody. Szeregowiec Kang z południowokoreańskiej straży ochrony wybrzeża jest fanatykiem swojego kraju i czeka tylko na okazję zastrzelenia szpiega z Północnej Korei, aby pokazać kolegom, że jest dobrym żołnierzem. Pewnego razu przez pomyłkę zabija niewinnego cywila. Zastaje wynagrodzony za czujność, ale opanowuje go poczucie winy i zaczyna popadać w paranoję...
Przypadkowo poznana para ludzi nie mających w życiu nic do stracenia, wyruszają w wielka podróż z Chicago do San Francisco, gdzie zamierzają spektakularnie pożegnać się z życiem.
Czwórka uzależnionych krzyżowo anonimowych alkoholików, żeby uratować swój ośrodek terapeutyczny, podejmuje się przeszmuglowania przez całą Polskę dwóch cystern spirytusu. Dla własnego bezpieczeństwa porywają w podróż swojego terapeutę. Podróż okazuje się jednak bardziej niebezpieczna niż się spodziewali, bo w ślad za nimi – a raczej za nielegalnym alkoholem, który przewożą – podąża również Celniczka, która nie do końca jest tym, za kogo się podaje.