Голямата звезда на оперната сцена Анна Нетребко отново ще изгрее на сцената на Метрополитън опера, но за първи път в ролята на Аида, в която дебютира триумфално на Залцбургския фестивал през 2017 г. Този път нейна съперница ще бъде страстната грузинка Анита Рачвелишвили като Амнерис, а двете ще се борят за сърцето на великия воин Радамес - в ролята ще се представи латвиецът Александър Антоненко, когото гледахме на живо от Мет като Отело през 2015 г.„Аида“ е сред най-грандиозните произведения в оперния репертоар. Джузепе Верди композира великолепни хорови, ансамблови и балетни сцени, поставени в сърцето на Древния Египет от времето на фараоните, а автор на либретото е Антонио Гисланцони, който не уточнява историческия период, а по-скоро кара публиката да гледа на „Аида“ като на част от египетската митология.

Когато мецосопранът Елина Гаранча и тенорът Роберто Аланя обединиха сили на сцената на Мет през 2010 г. в „Кармен“, резултатът беше наелектризиращ. Сега звездното дуо ще се събере отново, и отново в чувствена френска творба, която ръководството на оперния театър избира за тазгодишното откриване на сезона. „Самсон и Далила“ е единствената от 12-те опери на прочутия френски композитор Камий Сен-Санс, която продължава да се играе по света с голям успех. Библейската приказка за измамната любов и предателството, но и за силата на вярата и жертвоготовността е в основата на либретото на Фердинанд Лемер, който използва текстове от Стария Завет. Роденият в Сърбия театрален режисьор Дарко Тресняк прави дебюта си в Метрополитън опера, след като работи успешно в Лосанджелиската опера и получава награда „Тони“ през 2014 г. за дебюта си на Бродуей.

Мексиканският тенор Хавиер Камарена е един от ярките изпълнители на партията на Тонио, за която композиторът Гаетано Доницети е подготвил сериозно предизвикателство – девет високи „до“ само в една-единствена ария, превърнала се във визитна картичка на творбата и в една от най-сложните арии за тенор. В ролята на „дъщерята на полка“ Мари е харизматичната южноафриканка Прити Йенде. Двамата с Камарена се впускат във виртуозни белкантови фойерверки, които винаги карат публиката да избухва във възторг. Историята за младо момиче, намерено на бойното поле като бебе и осиновено от цял военен полк, придобива ту комични, ту лирични краски, когато Мари среща за първи път любовта, а междувременно се разкрива истинската й самоличност. Постановката на режисьора Лоран Пели е направена с чувство за хумор и много въображение. Действието е пренесено по време на Първата световна война. Шантал Тома пресъздава планините на Тирол от географски карти на Европа, които се превръщат във фон на действието.

Творбата на френския композитор Франсис Пуленк, създадена по текстове на Жорж Бернанос, е една от най-успешните съвременни опери с активен сценичен живот. Премиерата й е през 1957 г. в Миланската Скала на италиански език и предизвиква фурор сред зрителите и положителни отзиви от критиката. Още същата година „Диалозите на кармелитките“ е поставена в Париж на френски и в Сан Франциско – на английски език.Сюжетът ни връща към времето на Великата френска революция, когато 16 монахини от манастира на кармелитките в Компиен са изпратени на ешафода. Драматичната история за вяра и мъченичество е подсилена и от изключително въздействащата музика на Пуленк – разтърсващите женски партии и богатото музикално съдържание превръщат операта в едно от най-популярните съвременни заглавия в афишите на най-престижните театри.