Zatímco většina filmů zastarává velmi rychle, neuhlazené a hluboce procítěné adaptaci protiválečné knihy Ericha Maria Remarque od režiséra Lewise Milestona léta neubrala nic z její působivosti. Ještě mnoho let po své premiéře se film nesměl promítat v zemích, které mobilizovaly do války. Film vypráví příběh skupiny mladých německých branců v době první světové války na jejich cestě od mladistvého idealismu k trpkému životnímu rozčarování. Slovy hlavního hrdiny, Paula Baumera (Lew Ayres): Žijeme v zákopech, bojujeme a snažíme se nenechat se zabít. To je celé. Příběh je antologií dnes již klasických scén: Ayers uvězněný v dělostřeleckém kráteru s Francouzem, kterého sám smrtelně zranil; první setkání branců s veterány; krutý masakr pěchoty kulometnou palbou; půlnoční plavání s dívkami z francouzské vesnice; Ayersův pacifistický proslov k ohromeným spolužákům a finální záběr vojákovi ruky, která se ve fatálním pohybu snaží dosáhnout na nedalekého motýla.

TYGR A DRAK je epický milostný příběh zasazený do staré Číny. Krásný a silný Li Mu Bai je jedním z nejlepších mistrů nejvyššího bojového umění své doby. V tajném výcvikovém táboře potkává dávnou přítelkyní Shu Lien. Kdysi v boji zabil jejího snoubence, ale náklonnost mezi nimi je vzájemná. Li požádá Shu Lien, která pokračuje v cestě do Pekingu, aby předala jeho meč, legendární Green Destiny (Zelený osud), do rukou pana Tche, respektovaného vůdce a přítele Shu Lienina otce. Li chce tímto gestem začít po letech bojů novou životní etapu. Odchází do hor poklonit se památce dávného mistra, kterého před lety otrávila kriminálnice Jade Fox. Mezi tím se Shu Lien setkává v Pekingu s dcerou guvernéra krásnou Jen, která je obdivovatelkou způsobu života, jakým žije Shu Lien. Krátce na to je posvátný meč z domu pana Tche ukraden a způsob ukazuje na styl Jade Fox.

Zlín: květen 1945: těžce raněný partyzán je ošetřován v místní nemocnici. Mladý muž se v horečnatých vzpomínkách vrací k událostem několika uplynulých měsíců. Znovu prožívá těžké životní podmínky v partyzánské skupině, která jen obtížně uniká pronásledování speciální jednotky SS, jejíž velitel má scela neválečnické jméno Engelchen (Andílek). Působivý román tehdy ještě málo známého slovenského spisovatele se stal předlohou k filmu, kterým se režisérská dvojice Kadár-Klos vrátila po několikaletém nedobrovolném odmlčení k další práci. Jejich nové dílo zaujalo provokativně neschematickým pohledem na léta války a okupace a předznamenalo vrcholné umělecké období těchto tvůrců.

Hlavní hrdinka Viktorie Šťastná odjíždí studovat do Prahy hereckou akademii. Záhy však zjišťuje, že se její původní ideály nesetkávají s realitou. Dostává se do party protřelých studentek, které pojímají hereckou kariéru zcela osobitým způsobem. Co všechno je Viky ochotná udělat pro úspěch?

Detektiv Klubíčko pátrá po vrahovi bohaté lichvářki, protože jako jediný nevěří, že by vrahem mohl být manžel oběti, soukromník Zachar. Nesrovnalosti ve výpovědích ho postupně navedou ke skutečnému pachateli. Usvědčit se mu ho podaří až s pomocí rekonstrukce zločinu...

O malou Kačku se přestane starat její matka, a tak je holčička umístěna do dětského domova. Zde působí lékařka, která se snaží obstarat rodině svého bratra, jemuž zemřelo jedno z dětí, dítě k adopci. A vybírá právě Kačku. Ta zprvu v nové rodině není příliš vítaná – matka totiž chtěla dítě co nejmenší. Dívka tedy přichází nejprve na zkoušku. Svou bezprostřední, otevřenou povahou si ale všechny získá…

Životní osudy francouzského básníka Francoise Villona, se kterým se setkáváme ve chvílích, kdy hýří v hospodě U Margot, nebo provokuje místní honoraci u prefekta a jeho ženy. Když se setká s krásnou Kateřinou, bezhlavě se zamiluje. Není sám, dívku miluje i fanatický kněz Filip. V knězem vyprovokované hádce ho však Villon zabije a musí uprchnout. Na pomoc mu přicházejí místní lupiči a jejich vůdce Dobrák. Jenže jejich pomoc není nezištná, jak se později básník přesvědčí…