Muszlimok, zsidók, keresztények. Vallások, eszmék, hívők, különös megnyilvánulások. Miben, miként és hogyan hiszünk? Cionista múzeum Kentuckyban, Jézus Szeretete mozgó kápolna az ország útjain; a másképp vélekedő rabbi, s ahogy egy muzulmán zenész gondolkodik a zsidókról. Bill Maher az Államokban készítette színes, nem egyszer humoros interjúit. Ezekből készült a film.
Gregory Dél-Afrikában nő fel, gyerekkora helyszíne egy farm, ahol egyetlen társasága egy fekete kisfiú. Bafana a legjobb barátja lesz, egész nap együtt játszanak, tőle tanulja meg a helyi bennszülöttek nyelvét is. Ám ezt a gyerekkori barátságot a felnőtt férfi mélyen eltemeti a lelkében, hiszen maga is mereven hiszi és vallja az apartheid eszméit, a fehérek felsőbbrendűségét az őslakos feketék felett. 1968-ban feleségével és gyerekeivel Robben szigetére érkezik, oda ahol a legmagasabb fokú biztonsági intézkedések mellett tartják fogva a fekete bőrű politikai elítélteket, köztük Nelson Mandelát is. Gregoryt nyelvtudása segíti előbbre jutni a katonai ranglétrán, börtönőrként ki kell hallgatnia a foglyok beszélgetéseit, cenzúrázni leveleiket. Gregory kezdetben nem is sejti, hogy milyen nagy hatással lesz majd a gondolkodására és egész életére a gondjaira bízott Nelson Mandela.
A kínai nagy falról alkotott képünk folyamatosan változik. Látható sérülései és az eltűnt bástyák nyomai támadások sorozatairól árulkodnak, az építmény szerkezeti megoldásai és kivitelezésének technikái folyamatos fejlődésre utalnak. Hogyan épült? Hogyan működött? Hogyan éltek itt az emberek? Egy évtizede azt gondoltuk, hogy az összes kérdésre tudjuk a választ, ám egy friss felfedezés teljesen új perspektívába állítja ezt az ember alkotta csodát.