Pierwszy epizod filmu "Miłość dwudziestolatków", złożonego z pięciu epizodów zrealizowanych przez François Truffaut (Francja), Renzo Rossellini (Włochy), Marcel Ophüls (Niemcy), Andrzej Wajda (Polska), Shintaro Ishihhara (Japonia). "Pokazuję bohaterów, którzy chcą wejść do społeczeństwa. Kiedy byłem młodym chłopcem, spotkałem się z dziewczynami, które powtarzały slogan Gide'a: "Rodziny, nienawidzę was", ale mnie rozśmieszało, ponieważ w dziewięciu przypadkach na dziesięć ich rodzice byli uroczy i ich zaprosiny wprawiały mnie w zachwyt" François Truffaut
Nina i Drew są szczęśliwymi młodymi małżonkami, których spotykają pierwsze problemy w związku. Gdy poznają Olivię, cała trójka jest sobą zauroczona i tworzy poliamoryczny związek. Uczucia zaczynają buzować, sytuacja się komplikuje i bohaterowie próbują przesuwać nawzajem swoje granice. Odkrywają bolesną prawdę o tym, kim chcą być i czym jest miłość. Momentami zabawny, momentami wzruszający film jest pochwałą odwagi, jakiej wymaga zbliżenie się do drugiego człowieka.
Bohaterowie filmu, starzejący się Amerykanin (Marlon Brando) i młodziutka Francuzka (debiutująca na ekranie Maria Schneider), spotykają się przypadkowo w pustym mieszkaniu w Paryżu. I nic o sobie nie wiedząc, decydują się na sadomasochistyczny związek seksualny, który staje się dla nich przekraczaniem kolejnych barier. Historia ta, pełna tradycji literackiej i filmowej (choćby koło ratunkowe z napisem L’Atalante przywołującym antymieszczańskie dzieło Jeana Vigo z lat trzydziestych) jest przepełniona perwersyjnym erotyzmem podszytym psychoanalizą. Ale także oddaje nastrój dekadenckiej rozpaczy zakorzenionej w myśli egzystencjalnej. Bowiem romans tej dziwnej pary załamuje się wtedy, gdy zdaje się, iż między kochankami nawiązuje się nić porozumienia. Zwłaszcza Marlon Brando stworzył postać przejmująco tragiczną, zyskując dzięki niej – jak również dzięki kreacji w "Ojcu chrzestnym" Coppoli w tym samym czasie – pozycję wielkiego aktora światowego kina.
Florentino, odrzucony przez piękną Ferminę w młodym wieku, poświęca większość swojego dorosłego życia sprawom cielesnym jako desperacką próbę uzdrowienia złamanego serca.
Bernard i Vivian Jaffe są małżeństwem. Pracują jako detektywi, którzy pomagają ludziom rozwiązywać ich egzystencjalne problemy. Zostają wynajęci przez znajdującego się na życiowym zakręcie szefa pewnej wielkiej koropracji Alberta Makowskiego. Bezpośrednią przyczyną kryzysu mężczyzny jest jego konflikt w pracy z Bradem Standem, przebojowym kierownikiem jednego z sieci supermaktów Huckabees. Ale Brad również postanawia wynająć małżeństwo detektywów, które bierze pod lupę jego pozornie idealne życie oraz jego związek z modelką reprezentującą Huckabees - Dawn Campbell. Tymczasem Albert, sfrustrowany faktem, że Jaffesowie pomagają Bradowi, który jest główną przyczyną jego egzystencjalnego kryzysu, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i łączy siły ze strażakiem Tommym i Francuzką Caterine Vauban.
Umierająca kobieta wspomina miłość, którą przeżyła jako młoda dziewczyna.
Emily Jackson (Brittany Murphy), dla znajomych Jacks, to przebojowa Amerykanka, która błyskawicznie robi karierę w brytyjskim wydaniu luksusowego magazynu mody "Vogue". Żywiołowy temperament i wielkie serce dziewczyny zjednują jej wszystkich pracowników redakcji. W prywatnym życiu Jacks też ma sukcesy, jest mistrzynią w swataniu znajomych: współlokatora Petera (Matthew Rhys), który jest gejem, i Talluli (Catherine Tate), szalonej przyjaciółki, zmieniającej mężczyzn, jak rękawiczki. Czy porządkując życie innym, Jacks rozpozna prawdziwą miłość, gdy ta zapuka do jej drzwi?