Преди да се превърне в града, който познаваме днес – огромният мегаполис - център на богатство и власт и символ на неограничени възможности, Ню Йорк е бил съвсем различно място – един новосформиращ се град, където стремежът за по-добър живот се сблъсква с реалността – бедност, корупция и гъмжащи от престъпления улици.

Група военнопленници, тренирани и представлявани от Джон Колби (Майкъл Кейн), се съгласяват да играят демонстрационен мач срещу немски отбор. В крайна сметка пленниците могат да напуснат нацисткия лагер само за да изиграят мача: от тях се очаква да се върнат в лагера след играта. По време на мача, е постигнат равен резултат след страхотно представяне на Луис Фернандес (игран от Пеле), Карлос Рей (Освалдо Ардилес) и Артър Хейс (Джон Уорк). Американският войник Робърт Хеч (Силвестър Сталоун) играе ролята на вратаря и демонстрира изключителни спасявания, включително спасена дузпа в последните минути, попречила на нацистите да спечелят. Някои от членовете на отбора планират бягство на полувремето (предвождано от Хеч), но останалите от тима (водени от Ръсел Осман), казват: “Но ние можем да победим!”

След началото на Голямата депресия Юси Кетола се завръща от Америка в родината си Финландия. Но не му било писано да живее спокоен живот. Местни националисти го принуждават да избяга през границата в Съветския съюз. В Съветска Карелия, той е изправен пред труден избор: да започне да служи на местната НКВД, да стане доносник и да докладва за настроенията на чуждестранните работници, или никога да не се върне у дома и да види семейството си. Юси трябва да започне нов живот с ново име. Но никой не може да предвиди какви трагични изпитания ще преживее по време на това вечно пътуване.

Филмът се фокусира върху хора от различни националности, които се опитват да придобият статут за легално пребиваване в Лос Анжелис. Режисьорът Уейн Креймър /емигрант от Южна Африка/ засяга наболелите проблеми, през които новодошлите минават - честите документни измами, издаването на разрешително за работа, тежкия процес за получаване на мечтаната Зелена карта. Изпитал всичко това върху себе си, Креймър дава своето мнение за границите, асимилацията и последствията от сблъсъка на култури.

Веднага след експеримента си с дългите кадри във Въжето, Алфред Хичкок насочва вниманието си към романтичната мелодрама: Под знака на Козирога е заснет по роман, чието дейстие се развива през 30-те години на XIX в. в Австралия. Имайки малко от обичайния съспенс, на който да разчита, Хичкок използва елегантния метод с дългите кадри да подчертае сърцераздирателното изпълнение на Ингрид Бергман. Като изпаднала аристократка, омъжила се за бившия коняр Сам Флъски и преместила се в Австралия, Бергман прави чудесна роля на жена, ограничена от сигурен брак и тормозеща я тайна. Този скъп филм се проваля при премиерата си, но това не му пречи да има хипнотично въздействие. Феновете на Хичкок ще разпознаят отвъд сюжетните детайли някои от ключовите мотиви на режисьора: предубедения поглед към брака и безпокойствата, подкопаващи социалния статут. И, разбира се, обожествяването на прекрасната актриса в главната роля.

Животът на невярна съпруга се преобръща, когато съпругът и синът й са убити при бомбен атентат по време на футболен мач.