Doktor antropologii z grupką współpracowników zamyka się w nawiedzonym domu, zamierzając udowodnić istnienie zjawisk paranormalnych.

W szkole średniej w Ridgemont High w Kalifornii zaczyna się rok szkolny. 15-letnia Stacy Hamilton, która dorabia jako kelnerka w barze fast food, postanawia stracić dziewictwo. Jej starszy brat, Brad, wkrótce kończy szkołę. Pracuje w barze jako kucharz, ale marzy mu się kierownicze stanowisko. Nieśmiały Mark Ratner chodzi ze Stacy do jednej klasy, ale nie potrafi nawiązać z nią bliższej znajomości. Jedną z barwniejszych postaci w szkole jest surfer Jeff Spicoli, zawsze odurzony używkami i niekompletnie ubrany.

Troy, Gabriella i ich szkolni koledzy są już w trzeciej klasie liceum. Przed nimi trudne życiowe decyzje, z których najważniejsza to wybór kierunku studiów.

Dwóch niezbyt popularnych w szkole nastolatków przy użyciu komputera ożywia lalkę, nadając jej cechy "zapożyczone" z rozmaitych fotosów. Dziewczyna (Kelly LeBrock) jest piękna, zgrabna, inteligenta i posiada magiczne zdolności. Co nie bez znaczenia, jest również oddana swoim "stwórcom". W czasie weekendu, pod nieobecność rodziców, chłopcy postanawiają zdobyć popularność wśród swoich rówieśników i dziewczyny.

Film opowiada perypetie młodej oddanej Bogu Mary, która dowiaduje się, że jej chłopak jest gejem. Postanawia mu pomóc nawet za cenę swego dziewictwa. Jednak pomoc okazuje się nieskuteczna, a dodatkowo pojawiają się pewne komplikacje. Dla Mary przychodzi trudny okres, podczas którego przekona się, kim są jej prawdziwi przyjaciele, a rzeczy nie zawsze są tym, czym wydają się być.

Cheerleaderka Jessica Spencer jest tak płytka i złośliwa jak jest piękna i popularna. Jej okrutna natura wpędza ją w kłopoty, gdy kradnie przeklęte kolczyki, które zamieniają jej ciało z 30-letnim nieudacznikiem. Upokorzona, zażenowana, z ciągłą potrzebą golenia, Jessica próbuje dociec jak wrócić do swojej poprzedniej postaci przed balem studenckim i wielkim konkursem cheerleaderek.

Harold i Kumar tym razem wybierają się do Amsterdamu by odszukać Marię - ukochaną Harolda. Przy okazji chcą się nieźle zabawić w tym kraju, ze względu na fakt legalizacji marihuany.

Scott to niezbyt lubiany uczeń liceum. Kiedy odkrywa, że jest wilkołakiem, jego życie się zmienia.

Pisarz Roger Cobb usiłuje znaleźć spokój i ciszę, aby napisać swoją kolejną powieść. Cały czas dręczą go wspomnienia z Vietnamu oraz wizje dotyczące zaginięcia syna podczas zabawy w posiadłości ciotki pisarza, Elizabeth. Wprowadza się jednak do jej domu, pomimo że staruszka niewiele wcześniej popełniła samobójstwo. na miejscu znajduje wiele jej obrazów, przedstawiających przejście do innego wymiaru które znajduje się ponoć w domu. Cobb z kopyta zabiera się do pisania nowej powieści, unikając jednocześnie swego nowego sąsiada Harolda Gortona. Jednak przeszłość nie daje mu spokoju: widzi widmo swego syna, przestrzegającej przed przebywaniem w domu ciotki czy wreszcie groźbę wietnamskiego towarzysza niedoli Big Bena, pozostawionego na polu walki. Na domiar złego z jednej z szaf po północy atakuje go szponiaste monstrum. Cobb nie traci jednak zimnej krwi i postanawia je sfilmować.

Zabawna opowieść o zwyczajnym mężczyźnie, który ma wszystko, by cieszyć się życiem. Dobra praca, piękna żona, zrealizowane marzenia. Czego chcieć więcej od życia? Jednak wszystko to, jest jedynie cudownym pozorem prawdziwego żywotu Billa (Aaron Eckhart). Bohatera zatrudnia teść (Holmes Osborne), wspaniała żona (Elizabeth Banks) go zdradza, a codzienność już dawno straciła wszelki smak i kolor. Przełom następuje, gdy Bill poznaje pewnego nastolatka (Logan Lerman). Ten, nieco zbuntowany i szalony młodzieniec, na nowo otwiera przed Billem uroki istnienia.

Jedyną ambicją Shauna Brumdera było prowadzenie nieskomplikowanego życia luzaka (utalentowanego i bystrego co prawda), który całymi dniami ślizga się na desce po falach oceanu. Nadszedł jednak dzień, w którym do rąk wpadła mu książka uznanego pisarza Martina Skinnera. Nagłe zetknięcie z literaturą lotów wyższych, niż najwyższa fala i głębsza od najgłębszych głębin oceanu, skłoniło go do opuszczenia sennych okolic rodzinnego Orange County i wstąpienia na słynny uniwersytet Stanford, by studiować u boku idola. Kiedy jednak w wyniku urzędowej pomyłki, drzwi uczelni zatrzaskują mu się przed nosem, Shaunowi przychodzą z pomocą: nie tylko przyjaciółka Ashley, beznadziejnie nieprzystosowani do rzeczywistości rodzice, czy mało inteligentny brat Lance, ale też... cała seria komicznych zbiegów okoliczności. Wszystko po to, aby ziściło się marzenie szczęśliwej ucieczki od koszmarnie nudnej rzeczywistości rodzinnego miasta.

Harry Crumb należy do największej rodziny prywatnych detektywów. Niestety, przez niezdarność został z niej wyrzucony na 10 lat. W tym czasie interes został przejęty przez Eliota Draisena. Gdy Harry powraca, Eliot zleca mu sprawę porwanego dziecka. Robi to, by móc uciec z żoną klienta. Za pomocą przebrań Harry chce rozwiązać sprawę i udowodnić, że należy do rodziny Crumbów.

Akcja filmu rozpoczyna się 13 czerwca 1980 roku. Młody Jason Voorhees (Caleb Guss) jest świadkiem, jak jego matka Pamela (Nana Visitor) zostaje stracona przez dekapitację. Zbrodni dopuszcza się opiekunka na obozie kolonijnym (Stephanie Rhodes), która została zaatakowana przez niezrównoważoną kobietę. Około trzydzieści lat później w tereny Camp Crystal Lake przybywa grupa przyjaciół – Wade (Jonathan Sadowski), Mike (Nick Mennell), Amanda (America Olivo), Richie (Ben Feldman) i Whitney (Amanda Righetti). Podczas wakacyjnej podróży znajdują leśne plantacje konopi siewnych. Podczas gdy Whitney i Mike natrafiają na opuszczony obóz kempingowy nad jeziorem Crystal Lake, psychopatyczny, dorosły już Jason (Derek Mears) morduje pozostałych wczasowiczów – jednego po drugim. Zabija także Mike'a i przymierza się do odebrania życia Whitney, lecz decyduje się ją porwać, ponieważ przypomina mu ona matkę za młodu.

Licealny przystojniak przyjmuje zakład, w myśl którego z nielubianej i brzydkiej dziewczyny uczyni królową balu maturalnego.