Film Kobayashiego złożony z 4 odrębnych nowel, oparty jest na opowiadaniach Lafcadio Hearna - półkrwi Anglika, który pod koniec XIX wieku osiedlił się w Japonii i przybrał nazwisko Koizumi. Hearn w swej twórczości przenosił na grunt mu współczesny stare japońskie podania i legendy. Reżyser zabiera nas do na poły baśniowego, onirycznego świata średniowiecznej Japonii, gdzie to co wydaje nam się być realnym w rzeczywistości wcale nie musi takim być. Dzieło Kobayashiego urzeka magiczną, barwną scenografią, piękną muzyką i świetnym aktorstwem.
Niewidoma osiemnastoletnia Selina D'Arcey (Elizabeth Hartman) jest tyranizowana przez matkę prostytutkę i dziadka pijaka. Od lat nie wychodzi z domu, gdzie traktowana jest jak służąca. Pewnego dnia przypadkowo poznaje czarnoskórego Gordona Ralfe'a (Sidney Poitier). To spotkanie odmienia jej smutne i monotonne życie...
Lato 1971 roku. Anna Nigiotti (Micaela Ramazzotti) zostaje ogłoszona najpiękniejszą matką na plaży w Livorno. Ten fakt nie sprzyja jej małżeństwu i powoduje niechęć zazdrosnych sąsiadek oraz rozpoczyna serię tragikomicznych wydarzeń. Trzydzieści lat później jej syn Bruno (Valerio Mastandrea), profesor literatury w średnim wieku odbiera telefon od młodszej siostry Valerii (Claudia Pandolfi), która informuje go o ciężkiej chorobie matki. Bruno niechętnie powraca w rodzinne strony, które kojarzą mu się z ciągłymi kłótniami matki z chorobliwie zazdrosnym o nią ojcem. Niechęć potęguje fakt, że w szkole średniej był wyśmiewany przez kolegów, którzy wmawiali mu, że jego matka jest kobietą lekkich obyczajów. Czy uda mu się odnowić stosunki z Anną (Stefania Sandrelli) i odzyska wiarę w instytucję rodziny?
Oparta na ostatniej powieści bestsellerowego pisarza Nicholasa Sparksa (Pamiętnik, List w butelce), historia ojca, który chce naprawić swoje relacje z córką. W tym celu zabiera ją na wakacje do małej przybrzeżnej miejscowości na Południu Ameryki, gdzie zamierza wykorzystać swoją szansę i jedyną rzecz, jaka ich łączy - muzykę. Próba odbudowania kontaktów z córką w opowieści o rodzinie, przyjaźni, sekretach i przebaczeniu.
Ostatni i najlepszy film z wyreżyserowanych przez Wasilija Szukszyna, który zmarł dwa lata po jego ukończeniu. Poruszająca opowieść o cenie jaką się płaci za niewierność. Niewierność ziemi, domowi i niewierność miejscu człowieka w świecie. Bohater filmu, Jegor Prokudin jest recydywistą. Po wyjściu z obozu pracy, gdzie odbywał karę za kradzieże, pierwsze dni wolności spędza na pijaństwie, szukając łatwego zapomnienia. Ale nie opuszcza go przejmująca świadomość zagubienia, zachował zdolność refleksji nad sobą i czystość osądu moralnego. Szansę rozpoczęcia nowego życia daje Jegorowi miłość. Pod wpływem Luby wraca na wieś, do rodziców. Zaczyna pracować jako traktorzysta. Kiedy zjawiają się jego dawni przyjaciele, Jegor odmawia udziału w przestępstwie i ginie od kuli...
Janis jest doświadczoną fotografką, która poświęca się w pełni pracy zawodowej. Pewnego dnia zachodzi przypadkiem w ciążę z żonatym mężczyzną, co wywraca jej życie do góry nogami. Ana to z kolei pochodząca z rozbitej rodziny młoda dziewczyna, która chciałaby zapomnieć jak najszybciej o chłopaku, który ją zapłodnił. Spotykają się na oddziale porodowym i z miejsca nawiązują silną więź, wzmocnioną faktem, że obie rodzą niemal w tym samym czasie. Matki równoległe to historia dwóch samotnych kobiet, które nie podejrzewają, że losy ich i ich dzieci będą splatały się w zupełnie niespodziewanych momentach ich życia.
Patriarcha bogatej i wpływowej rodziny nagle umiera, pozostawiając żonie i córce szokujące, sekretne dziedzictwo, które grozi rozwikłaniem i zniszczeniem ich życia.
Film opowiada o grupie przyjaciół i rodzinie, próbującej dość do siebie po stracie bliskiej sobie osoby. Osobą tą był młody nastolatek, który zginął w tragicznym wypadku - sprawcą był pijany kierowca. Wszyscy próbują wrócić do normalnego życia, jednak jak się okazuje, nie jest to proste.
Paryżanka Isabelle jest ponad pięćdziesięcioletnią kobietą, chimeryczną artystką, rozwódką i matką dziesięcioletniej dziewczynki. Wiele związków już ma za sobą i żaden nie okazał się dla niej satysfakcjonujący. Po latach klęsk miłosnych naiwnie twierdzi, że doskonale wie, czego chce od mężczyzny, i tego właśnie szuka. Los jak na złość podsyła jej jednak pozostającego w związku małżeńskim zuchwałego bankiera Vinenta, który traktuje ją instrumentalnie, uzależnionego od alkoholu chwiejnego aktora. Desperacko poszukująca ciepła kobieta próbuje urozmaicić nawet swoje relacje z przyjacielem i eksmężem. Kolejne związki zdają się nie prowadzić do niczego dobrego.