Film "22 lipca" w reżyserii nominowanego do Oscara Paula Greengrassa ("Kapitan Phillips", "Lot 93") opowiada o wydarzeniach rozgrywających się bezpośrednio po najtragiczniejszym zamachu terrorystycznym w historii Norwegii. 22 lipca 2011 roku prawicowy ekstremista zdetonował bombę w samochodzie-pułapce na terenie Oslo, a następnie otworzył ogień na obozie organizacji młodzieżowej, zabijając łącznie 77 osób. W "22 lipca", towarzysząc jednej z ocalałych z zamachu osób w fizycznej i emocjonalnej podróży, obserwujemy, jak cały kraj radzi sobie na drodze do pojednania i zagojenia ran.

Klasztor w XVII-wiecznych Włoszech zmaga się z poważnymi problemami. Jedna z zakonnic cierpi na niepokojące wizje religijne i erotyczne. Wzbudzają one obawy Watykanu, który przeprowadza własne śledztwo. W jego trakcie wychodzi na jaw, że Bernadetta (Virginie Efira) uprawiała seks z jedną z zakonnic. Ta twierdzi jednak, że została opętana przez demona Splenditello.

XVI wiek. Wojska tureckie najeżdżają należące do Polski ukraińskie stepy. Do armii polskiej dołączają Kozacy zaporoscy, w zamian za obietnicę przekazania im władzy nad stepami. Po zwycięstwie nad Turkami Polacy nie wywiązują się z obietnicy i pacyfikują kozackie oddziały. Pokonani Zaporożcy osiedlają się na pobliskich wzgórzach. Kilkanaście lat później synowie kozackiego pułkownika Tarasa Bulby, Andriej i Ostap, przyjeżdżają do Kijowa, by studiować na polskiej uczelni. Andriej zakochuje się w polskiej szlachciance Natalii, córce gubernatora miasta Dubno.