Film Professor Marston & the Wonder Women popisuje nekonvenční život doktora Williama Marstona, harvardského psychologa a vynálezce, který pomáhal vymyslet moderní detektor lži a v roce 1941 vytvořil postavu Wonder Woman. Marston byl v polyamorním vztahu se svou ženou Elizabeth, psycholožkou a vynálezkyní, a Olive Byrne, bývalou studentkou, ze které se stala akademická pracovnice. Tento vztah byl klíčem k vytvoření Wonder Woman, protože feministické ideály Elizabeth a Olive byly v této postavě zakořeněné už od jejího počátku. Marston zemřel v roce 1947 na rakovinu kůže. Elizabeth a Olive stále tvořily pár a společně vychovávaly děti, které měly s Marstonem. Film se zabývá tím, jak se Marston vypořádával s kontroverzí kolem Wonder Woman.

Nejdřív omylem odhalí kolegovo pikantní tajemství a pak se s ním dá dohromady.

Robert Mapplethorpe je patrně jedním z nejvýznamnějších umělců 20. století. Mapplethorpe objevil sám sebe po sexuální i umělecké stránce v New Yorku sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Toto biografické drama zkoumá jeho život od okamžiku těsně před tím, než se s Patti Smithovou přestěhoval do hotelu Chelsea, světa a domova bohémské elegance. Tam začal fotografovat jeho obyvatele a nový okruh přátel včetně umělců a hudebníků, celebrit, filmových hvězd a členů S&M underground. Mapplethorpe ve svých dílech zobrazoval erotiku způsobem, jaký nikdy předtím nebyl zkoumán ani vystavován na veřejnosti.

Notorious znamená v angličtině „známý“ i „neblaze proslulý“, a právě s tímto ambivalentním významem si film pohrává. Bettie Page vyrůstala v Tennessee 30. a 40. let, v ovzduší konzervatismu a silného náboženského cítění. Vyprávění nás z nedělních kázání rázem přenese do New Yorku 50. let, kde Bettie řízením náhod začíná kariéru pin-up-girl. Pózuje před různými fotografy a dostává zakázky v četných obskurních a dobře utajených studiích, neboť v této éře jsou pořádány nemilosrdné hony na veškeré projevy nemravnosti. Režisérka představuje Bettie jako krásnou a cudnou venkovskou naivku, která touží po hvězdné kariéře a vůbec není s to pochopit, k čemu je zneužívána. Film tak přesahuje rámec pouhé životopisné studie a nabízí s nadhledem pojednaný příběh nereflektované existence. Zaujme retroatmosférou, melodramatickou stylizací a hereckými výkony skvělé Gretchen Molové v roli Bettie a Lili Taylorové v roli fotografky.

Spisovatel Rjú Murakami ve svých knihách, z nichž u nás vyšly romány V polévce maso a Čáry, odhaluje citlivé nervy současné japonské společnosti tím, že se soustředí na její patologické projevy. Hlavní postava jeho filmového režijního počinu Tokyo Decadence natočeného podle jeho vlastní povídkové sbírky Topaz je mladá prostitutka specializující se na sadomasochistické praktiky. Jedná se o typickou tvůrcovu hrdinku, bytost emocionálně otupělou osamělostí, ponížením a frustrací. Chladně pozorovatelským způsobem natočený snímek ukazuje prostředí anonymních odcizených jedinců, pro něž se bizarní sex stává groteskním způsobem sebevyjádření. Tokyo Decadence tak patří mezi nejsmutnější erotické filmy.