Japonia, XVII wiek. Na dwór potężnego klanu przybywa ronin, by prosić o zezwolenie na popełnienie rytualnego samobójstwa. W odpowiedzi słyszy historię samuraja, który kilka miesięcy wcześniej przybył z taką samą prośbą. Wkrótce okazuje się, że historie obu roninów w zaskakujący sposób łączą się ze sobą... "Harakiri" jest dziś uważane za jedno z największych arcydzieł japońskiego kina, dzieło tej klasy co "Rashomon" czy "Siedmiu samurajów" (filmy te łączy również osoba scenarzysty, legendarnego Shinobu Hashimoto). Niezwykły wizualnie film Masakiego Kobayashiego wyróżniono Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.

Historia samotnego wojownika, który w swej wędrówce przybywa do obcego miasta, terroryzowanego przez dwa zwalczające się klany. Oferuje swe usługi temu, kto da więcej, ale odkrywszy zdradę zleceniodawców, doprowadza do sytuacji, w której obie strony ponoszą klęskę.

Opowieści księżycowe to romantyczna i posępna baśń o garncarzu, który uciekł od swego domowego szczęścia w marzenia, by potem odnaleźć się jeszcze samotniejszym i nieszczęśliwszym. Niezwykła subtelność, umiejętność nadawania ukrytych znaczeń codziennym sytuacjom i przedmiotom, wreszcie niezauważalna zdolność panowania nad nastrojami postawiły Mizoguchiego w rzędzie klasyków, których dzieła posiadają doskonałą spójność treści i formy.

Friedrich Wilhelm Murnau kieruje się w swym filmie nie tyle dramatem Wolfganga Goethego, ile średniowieczną baśnią ludową: Faust [Gösta Ekman] zapisuje swą duszę Mefistofelesowi [Emil Jannings] i otrzymuje od niego z powrotem swą młodość. Po pobycie we Włoszech, gdzie w pełni korzystał z radości życia, Faust powraca do domu i zakochuje się w niewinnej Małgorzacie [Camilla Horn]. Przy pomocy jej ciotki-rafjurki [Yvette Guilbert] uwodzi dziewczynę. Podczas gdy większość niemieckich krytyków przymierza film do literackiego tekstu Goethego i zarzuca reżyserowi brak filozoficznej głębi, za granicą utwór ten przyjmowany jest pozytywnie. Podkreśla się, że Murnau'owi udało się stworzyć samoistne, sugestywne dzieło sztuki.

XVI-wieczna Japonia. Shingen, przywódca klanu Takeda, mający opinię niezwyciężonego, podczas oblężenia zamku Noda zostaje śmiertelnie ranny. Wiedząc, że jego syn Katsuyori nie posiada takiego jak on autorytetu i może doprowadzić do upadku rodu, umierający Shingen nakazuje utrzymać fakt swojej śmierci w tajemnicy. Jego miejsce ma zająć w tym czasie sobowtór. Wybór pada na Kagemushę. Mistyfikacja zostaje przeprowadzona z powodzeniem. Jednak wkrótce szpiedzy zaczynają coś podejrzewać.

Gangster z yakuzy po wieloletnim wyroku wychodzi na wolność, by szukać dla siebie nowej, praworządnej drogi w dzisiejszej, nieznanej mu w zasadzie Japonii.

Japonia na minuty przed upadkiem szogunatu Tokugawa. Do Shinsengumi, gwardii Mibu, zaciąga się samuraj Kanichiro Yoshimura. Kanichiro staje się obiektem drwin z powodu wielkiej chciwości. Nikt nie wie, że każde zdobyte pieniądze wysyła swej rodzinie, która po odejściu Kanichiro musiała opuścić rodzinne Morioka i żyje w wielkiej biedzie. Czasy bakufu i Wilków z Mibu dobiegają końca....

Występująca w podrzędnym berlińskim kabarecie Sally poznaje Brytyjczyka - Briana. Zakochują się w sobie, a ich związek przeplata się z dojściem nazistów do władzy.

Niepełnosprawna autorka poczytnych powieści erotycznych przygotowuje się do wydania kolejnej powieści. Kobieta zwraca uwagę na chłopaka imieniem Yuji, który zostaje jej nowym asystentem. Tą sytuację wykorzystuje wydawca pisarki, który zleca Yujiemu szpiegowanie swej chlebodawczyni. Chłopak zgadza się, ale nikt nie podejrzewa, że ma on własne powody do takiego postępowania. Toczące się obok tego nadanego mu przez wydawcę, prywatne śledztwo Yujiego ma związek z najnowszą pozycją w dorobku pisarki, w którym mają jakoby znajdować się umieszczone tam przez nią wątki autobiograficzne...

Film inspirowany doświadczeniami Bohumila Hrabala z odlewni stali w Kladnie, opisuje codzienne życie dawnej drobnej burżuazji - intelektualistów i właścicieli sklepików, którzy w latach 50. w ramach tzw. reedukacji zostali przymuszeni do pracy na miejscowym składowisku złomu. Nadzieja i beznadzieja, humor i powaga łączą się tutaj w mozaice losów poszczególnych bohaterów, którzy wspólnie dzielą wiarę w miłość, dobro i niezniszczalne człowieczeństwo. Dwadzieścia lat półki za szczerość, których nie wynagrodzą nawet prestiżowe laury z Berlina.

Akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, a głównym bohaterem i narratorem jest Hervé Joncour (Michael Pitt), syn burmistrza miasteczka Lavilledieu we Francji. Młody Henry odbywający służbę wojskową (Francja szykuje się do wojny z Austrią) poznaje nauczycielkę Hélene (Keira Knightley) i zakochuje się w niej bez pamięci. Młodzi decydują się pobrać, a Henry opuszcza armię i zostaje pomocnikiem pana Baldabiou (Alfred Molina), przedsiębiorcy i wizjonera, który ma dalekosiężne plany uczynienia z Lavilledieu ośrodka produkcji jedwabiu. Henry staje się odpowiedzialny za pozyskiwanie jaj jedwabników, co wiąże się z licznymi dalekimi podróżami: do Syrii, Egiptu, a wreszcie do Japonii, gdzie jak wieść niesie, produkuje się najpiękniejszy jedwab w świecie.