Paměť je zásadní problém společnosti i každého z nás. K ukládání vzpomínek a informací se používala nejrůznější média. Ale díky počítačům je naše paměť nečekaně zranitelná... Množství digitálních dat vyprodukovaných moderní společností neustále roste. Ale jak tato data uložit na formátech, jako jsou CD, DVD a hard disky, když nevydrží věčně? Co si díky nám „zapamatují" budoucí generace? Vždyť každý den vyjde k výměně 2,5 triliónů dat. Odhaduje se, že 90 % dnes existujících dat na celém světě vzniklo během pouhých dvou posledních let. Této záplavě informací se začalo říkat „big data". Jak je vůbec možné roztřídit, uložit takový ohromný objem informací, a ještě mu dát smysl? Vždyť současné formáty mají životnost nanejvýš deseti let. Podaří se tedy vědcům vyvinout nějakou novou platformu, a tím pádem zajistit uchování informací pro naše potomky? A je naše digitální společnost ještě vůbec schopná zplodit něco, co odolá zubu času?

Herec William Shatner nás provází tímto zajímavým dokumentem a zábavnou formou ukazuje, jaký má dnes seriál Star Trek vliv na nové technologie jako jsou například mobilní telefon, nové přístroje ve zdravotnictví, výpočetní technika, SETI, MP3, Ipody, virtuální realita, pohony kosmických lodí apod.

Univerzita singularity vznikla, aby spojovala lidi se zájmem o řešení problémů, které se týkají celého lidstva. Studentské týmy mají za úkol vytvořit projekt, který dokáže v následujících deseti letech ovlivnit miliardu lidí... Každé léto se 80 mladých géniů zúčastní jistého speciálního programu, který probíhá na tajné základně NASA. Jejich úkol: založit firmu, jež během následujících deseti let ovlivní životy miliardy lidí. Studenti získávají neomezený přístup k nejlepším technologiím. Mají k dispozici letadla s nulovou gravitací a můžou si pohrát se syntézou DNA. Jejich učitelé jsou zkušení astronauti, vizionářští miliardáři, prvotřídní vědci a novátorští vynálezci. Podaří se jim uspět a dosáhnout něco, co je takřka nemožné? Ovlivní celý svět? Nebo je to sfoukne jako svíčku?