Радња филма почиње у једној београдској војној болници где су смештени рањеници рата у Босни и Херцеговини. У болници се филмски јунаци сећају младости и рата. Прича се врти око двојице дечака, Халила - муслимана, и Милана - Србина, који су одрасли заједно у селу близу напуштеног тунела. Као деца се нису усудили да уђу у тунел, јер су веровали да тамо борави „дрекавац“. Дванаест година касније, током рата у Босни, Милан, заробљен у тунелу са својим саборцима, и Халил налазе се на супротним странама, судбински срљајући у сукоб. Међу исцрпљеним српским борцима нашла се и једна залутала америчка новинарка. Филм је испирисан истинитим догађајем, када је 7 српских војника дринског корпуса било девет дана окружено у 97 метара дугом тунелу Бродар (8 км од Вишеграда према Рогатици) код Међеђе у септембру 1992. године.[1] Филм је био српски кандидат за Оскара, за најбољи филм ван енглеског говорног подручја за 1996. годину. Сматра модерним класиком српске кинематографије.
Истинита прича о савременој европској трговини робљем. Новинар креће трагом једног дечака да би успут открио лице и наличје живота југословенских Рома. Пут га води у Италију где се налазе главни организатори трговине децом. И сам долази у ситуацију да мора да интервенише како би дечака извукао из руку мафије. По повратку у Циган-малу, њега стиже освета припадника организованог криминала. Појединац је ипак немоћан да се успешно супротстави подземљу.
"Заседа" је југословенски играни филм из 1969. године. Режирао га је Живојин Павловић који је написао и сценарио по мотивима властите приповетке "Легенде" и приповетке "По трећи пут" Антонија Исаковића. Спада у остварења црног таласа. Филм је приказ времена након Другог светског рата када у масама долази до све веће идеолошке индоктринације. Иве Врана покушава да усклади идеологију са животом и у том покушају доживљава трагичан пораз.