Oprócz dwuczęściowej telewizyjnej wersji filmu zainstalowano krótszą wersję filmu, zatytułowaną „Sherlock Holmes w XX wieku”. W szczególności w tej wersji instalacyjnej usunięto całą fabułę historii „Rysunki Bruce-Partington”. Wersja filmowa została wydana przed premierą pełnej (dwuczęściowej) telewizyjnej wersji filmu.

Do czasów wojny członkowie niewielkiej angielskiej społeczności emocjonowali się nic nie znaczącymi sprawami. I wtedy wybuchła wojna, która zmieniła nie tylko otaczający ich świat, ale i ich samych, ich poglądy, pragnienia i uprzedzenia. Dotąd przeciętne, niczym się nie wyróżniające rodziny nagle zaczęły mieć bohaterów i męczenników, wielką radość i ogromny smutek.

J.D. Vance (Gabriel Basso), były marine z południowego Ohio, a obecnie student Szkoły Prawa Uniwersytetu Yale, jest blisko zdobycia wymarzonej pracy, gdy kryzys rodzinny zmusza go do powrotu w rodzinne strony, o których starał się zapomnieć. J.D. musi zacząć na nowo układać sobie relacje ze swoją niełatwą appalaską rodziną, w tym z uzależnioną matką Bev (Amy Adams). Wspominając swoją babkę Mamaw (Glenn Close), twardą i inteligentną kobietę, która go wychowała, J.D. zaczyna akceptować niezatarty wpływ rodziny na jego własną ścieżkę życiową.

W czasie lądowania pilot prywatnej awionetki dostaje ataku serca i jego maszyna zderza się w powietrzu z samolotem pasażerskim. W wyniku kolizji kapitan i nawigator boeinga ponoszą śmierć na miejscu, a drugi pilot traci wzrok. Nad uszkodzoną maszyną próbuje zapanować stewardesa Nancy, którą za pośrednictwem radia instruuje Joe Patroni, szef linii lotniczych. Kobieta nie potrafi jednak samodzielnie sprowadzić samolotu na ziemię. Wkrótce na lotnisku pojawia się doświadczony instruktor jumbo-jetów Alan Murdock, narzeczony Nancy. Razem z Patronim decyduje, że jedyną szansą na uratowanie boeinga jest opuszczenie na jego pokład specjalisty i sam podejmuje się wykonania tego karkołomnego manewru. Wkrótce w stronę uszkodzonego samolotu wyrusza helikopter.

Młodego profesora uniwersyteckiego z nie do końca wyjaśnionych przyczyn opuszcza żona. Mężczyzna, nie znajdując powodów odejścia pełnej temperamentu małżonki, zaczyna analizować małżeństwo z Silvią, a także własne postępowanie. Okazuje się, w jego życiu dominują pełne konfliktów i skrywanej rywalizacji stosunki z ojcem, ukrywany w tajemnicy przed żoną romans ze służącą i zarazem pielęgniarką ojca, dwuznaczna znajomość z jedną ze studentek, czarnoskórą Pascasie... Film, oparty na motywach powieści Alberto Moravii, stał się głośny już na długo przed premierą. W swoim odważnym obrazie Tinto Brass usiłuje przekonać widzów, że erotyka ma na ekranie takie samo prawo istnienia jak wszystkie inne aspekty ludzkiego życia.