Franciaország a II. világháború idején: az ellenállók kis csapata, akiket Mathilde vezet, kétségbeesetten küzd a túlerőben lévő német megszállókkal.
A II. világháború idején járunk. A nyolc éves Bruno egy náci tiszt védelem alatt álló fia, kinek élete jelentősen megváltozik, mikor apját és vele együtt családját is egy előléptetésnek hála áthelyezik kényelmes berlini otthonukból egy elszigetelt területre, ahol az amúgy is magányos fiúcska senkivel se tud játszani. Az unalom és a kíváncsiság elegye arra sarkallja Brunót, hogy anyja határozott intelmeit semmibe véve megnézze közelebbről is azt a "farmot", amelyet tisztán látni a házukból. Ott megismerkedik Shmuellel, a korabeli fiúval, aki fura mód a drótkerítés másik oldalán lakik. Az állandóan csíkos pizsamát viselő Shmuellel való találkozások során Bruno megszabadul addigi ártatlanságától, és lassan, de biztosan a körülötte zajló felnőtt világ tudatára ébred. A két gyermek között barátság szövődik, amely természetéből fakadóan pusztító következményeket von maga után.
Egy 8 éves kisfiú bármit megtenne, hogy véget érjen a II. világháború és az apja hazatérhessen. A történet apa és fiú közötti határtalan szeretetről szól.
Korszellem: A film. Az a film, amely sokak számára kinyitotta az ajtót a "Nyúl Üregébe". Ha teljesen kényelmesnek találja és meg van elégedve saját, külön alkotott képével az emberiségnek, vallásnak, történelemnek és a VILÁGnak, NE nézze meg ezt a filmet!
1944 karácsonya előtt az Ardennek vidékén állomásozó amerikai katonák körében elterjedt a hír, hogy a háború hamarosan befejeződik, sőt még az is szárnyra kel, hogy a közeli karácsonyra valamennyiüket behajózzák - hazafelé. Kiley ezredes az egyetlen, aki német támadástól tart, de a parancsnokságon túlzottnak találják aggodalmát, és nem adnak hitelt szavainak.
Ádáz légicsata folyt Európa egén 1943 nyarán. Minden nap bombázópilóták százai néztek farkasszemet a halállal. Az amerikai légierő parancsnoksága korlátozta a bombázó bevetések számát: amelyik egység túljutott a bűvös huszonötön, az letudta a szolgálatot. Dearborn kapitány vezetésével a Memphis Belle repülőerőd személyzete már huszonnégyet teljesített. Mindenki azt várta, hogy utoljára valami könnyű feladatot kap majd és elsőként teljesítheti a limitet. A beígért sétarepülésből azonban nem lett semmi, A Bréma melletti fegyvergyár elleni utolsó bevetésen elszabadul a pokol.
Wajda filmje a második világháború alatt történt katyni mészárlás történetét meséli el, amikor a szovjetek több mint tizenötezer elfogott lengyel tisztet és civilt, köztük Wajda édesapját, ölték meg egy erdőben. Az 1940-ben meggyilkolt emberek holttesteit rejtő tömegsírokat a német hadsereg fedezte fel 1943-ban. A történet túlmutat a fogva tartott, kétségbeesett, életben maradásukban az utolsó pillanatig reménykedő katonák sorsán, velük egyenrangú, sőt hangsúlyosabb helyett kapnak a filmben feleségeik, testvéreik, szüleik, akik öt évig semmit sem tudtak és semmilyen hírt nem kaptak szeretteikről.