Příběh ze středověkého Japonska popisující zločin z pohledu několika různých osob. Nikdo nemluví tak docela pravdu a každý něco skrývá.

V pořadí čtvrtý film Sternberga s Marlene Dietrichovou, inspirovaný povídkou Guy de Maupassanta Kulička. Příběh lásky exkluzivní kurtizány, čelící destruktivním silám osudu. Ve vlaku, který je vydán na milost protivládních vzbouřenců, po letech potkává svého osudového muže. Exotické prostředí Číny, prudké střety demagogických postojů, barbarská záliba v krutosti a situace plné palčivých emocí umocňují věrohodnost velkých gest protagonistů melodramatického příběhu, který von Sternberg s pomocí kameramana Lee Garmese umně vypráví především prostřednictvím obrazové stylizace nesené světlem šerosvitu. Zastřená hloubka prostoru, obličeje tonoucí v polostínech, náznaky potlačených gest otevírají prostor nevyslovenému, jež vždy bylo podstatou Sternbergovy umělecké výpovědi. Šanghajský expres vynesl Sternbergovi oscarovou nominaci.

Cohen a Tate jsou dva mafiánští zabijáci, kteří spolu nevycházejí zrovna nejlépe. Společně unesou devítiletého Travise Knighta, který byl očitým svědkem nedávného vyřizování účtů, a nyní mají 24 hodin na to, aby jej dopravili do Houstonu na výslech a následnou eliminaci. Travis si ale uvědomí, že jejich vzájemná nenávist je jeho jediná naděje, a nakonec se mu podaří poštvat je proti sobě navzájem. Když se ale jejich slovní útoky promění v zuřivou přestřelku, chlapec se ocitne právě uprostřed.

Douglas 'Arm' Armstrong se stal obávaným vymahačem pro rodinu Deversů kšeftující s drogami, zároveň se ale snaží být dobrým otcem. Armova loajalita, bojující mezi těmito dvěma světy, je skutečně testována, když je požádán, aby poprvé někoho zabil.

Bývalý bezpečnostní referent Josef Lachman (Martin Růžek) si odseděl dvanáct let ve vězení za to, že se v roce 1947 nechal podplatit a pomohl k útěku z vazby bývalému esesákovi Meyerovi. Po propuštění na svobodu se nechá zaměstnat tam, kde všichni o jeho činu vědí, tentokrát na stavbě přehrady, jako obyčejný řidič. Jeho cílem je dostat se k zakopané bedně s anglickými librami, o které se dozvěděl od Meyera. S pomocí minéra Rokose (Rudolf Deyl ml.) se Lachmanovi podaří peníze získat a schovat u dcery Evy (Alena Vránová). Plánovaný útěk za hranice se však od začátku začne komplikovat. Eva proti otcově zákazu utratí nějaké libry v Tuzexu, alkoholik Rokos začne Lachmana vydírat. A to Lachman netuší, že bankovky, do kterých vkládal veškeré své naděje, jsou ve skutečnosti padělky. Hitlerova vláda je totiž vyráběla v jednom z koncentračních táborů...

Vše začíná jednoho večera v luxusním hotelu Excelsior, kde můžete potkat manžele Matoušovy a Janíkovy, Němce Hanse-Joachima Kirchmayera, číšníka Pepiho, pianistu Krofta, tajemného perského diplomata Mohameda Rasul Zade a samozřejmě ředitele hotelu Arneho Hnízda. Ti všichni se totiž vzápětí stanou podezřelými z vraždy, jejíž obětí se stala Dana Matoušová. Vyšetřování se ujímá inspektor Brůžek ze známé "mordparty", a když se případ ukáže komplikovanější než se zdálo, přichází také jeho kolega Bouše a jejich nadřízený, pan vrchní rada Vacátko.

Jednoho večera je ve své vile na předměstí zavražděna bohatá soukromnice Františka Zuzánková. Už po krátkém čase začne komisař Zdychynec, který spolupracuje na vyšetřování s policejním radou Vacátkem, ze zločinu podezřívat snoubence své dcery Kamilky, mladého poručíka od dragounů - Rudiho Macháčka. To, že v den vraždy přišel pozdě na taneční zábavu a choval se značně podezřele, není jedinou stopou, která ukazuje přímo na něj. Výslech mezi čtyřma očima však skončí hádkou a fackami. Zdychynec se svěří Vacátkovi a tan pošle za Rudim detektiva Brůžka. Ten vypátrá, že pohledný dragoun má pletky i s dalšími ...

Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost – vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí...

Stárnoucí policejní komisař, který má pětadvacetiletou záletnou ženu Olgu, je vyrušen právě při oslavě svých šedesátin zprávou, kterou přináší správce Psekov, že totiž jeho pán, kornet Kljausov byl zavražděn. Do statku zhýralého šlechtice se vypraví komise, v jejíž čele je vyšetřující soudce. Rozhodujícím doličným předmětem je švédská zápalka.

Poručík Borůvka pátrá po ztracené středověké magické knize a záhadně zmizelém vědeckém pracovníkovi. Budova bývalého kláštera, kde je umístěna knihovna, skrývá nečekaná překvapení...

Na oblíbenou úřednici Helenku na vesnické poště přijde udání ze zpronevěry. Kontrola zjistí, že jí schází 200 korun a dívka spáchá sebevraždu. Její ochránce a přítel četnický strážmistr Brejcha nevěří, že by děvče bylo schopno jakéhokoli trestného činu, a pátrá po tom, jak ve skutečnosti ke krádeži peněz došlo. Zřejmě jí někdo ukradl peníze, když se otočila od svého okénka. Další indicie mu poskytne nová úřednice, která místo dostala po Helence…

Na dovolené v horské chatě kdesi v pohraničí je zavražděn Horácův známý, malíř Štěpán. Kdo však mohl mít k činu motiv? Komu byl muž natolik nepohodlný, že jej musel odstranit? Tajemství se možná skrývá v obraze, který je vyvěšen v hospodském výčepu. A je výjev na obraze skutečně tím, čím se zdá být na první pohled?

Komisař přichází k zachovalé vdově vypátrat, jestli se dáma nepodílela na smrti svého muže. Byl to již její druhý manžel v pořadí, který náhle zemřel, a policie se domnívá, že žena své muže otrávila. Dostane se mu vlídného přijetí a žena jej pozve na dobré jídlo. A při vaření se komisař dozvídá její metodu…

Skupina českých vojáků, za války fungující v Anglii, tehdy dostala úkol proniknout na francouzské pobřeží a tam v jednom zámečku vykrást trezor, kde byly ukryty přísně tajné dokumenty německé armády. Akce měla název Býčí oko. Při přepadení se vojákům dostala do rukou i obálka s údaji a šiframi ke kontu na financování nacistické poválečné činnosti. Rozhodli se nález zatajit. Při akci bohužel jeden z nich zahynul. Muži si rozdělili papír s čísly roztrhaný na kousky, každý z nich dostal útržek. Slíbili si, že se po válce sejdou, aby se o peníze uložené ve švýcarské bance rozdělili. Jenže teď jsou jeden po druhém přepadáni a okrádáni o svou část dokumentu…